Aggódnunk ezúttal sem kell: a 12P/Pons–Brooks pályája nem keresztezi bolygónkét. Legközelebb 2095-ben jár majd errefelé a hatalmas űrkőzet.


Nagyjából 71 évente jár olyan közel a Földhöz az a hatalmas üstökös, mely legközelebb áprilisban lesz szabad szemmel is látható. A 12P/Pons–Brooks üstököst már 1812. július 12. óta ismerjük, ekkor fedezte fel a Halley-típusú periodikus üstököst Jean-Louis Pons, írja a Unilad.

Az üstökös magjának átmérőjét a tudósok 30 kilométer körülire becsülik. A nagyjából három Mount Everestnyi nagyságú űrkőzetet a kriovulkáni, vagyis hideg vulkáni üstökösök közé sorolják. Ez azt jelenti, hogy por, gázok és jég tör fel belőle, a magból kiszivárgó anyag pedig úgynevezett kómát hoz létre körülötte. Ezek a kitörések pedig jócskán megnövelik az üstökös fényességét.

A hatalmas üstököst már megfigyelték a napokban az égbolton, és fotó is készült róla. A csillagászok szerint mivel az üstökös fényes csillagok mellett halad el, akár szabad szemmel is megfigyelhető lesz a következő hetekben, de egy kisebb távcsővel biztosan ki lehet majd szúrni. Erre a legjobb esély március 31-én kínálkozik, míg maximális fényességét áprilisban éri majd el, a Naphoz legközelebb pedig április 21-én kerül.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!