Egyre nagyobb gondot jelent a hitelek fizetése a magyaroknak. Főképp a személyi kölcsön és a lakáshitel okoz gondot, de a babaváró hitel fizetése is problémás.


Egyre több a problémás hitel Magyarországon, írja az rtl.hu. A portál szerint a BISZ Zrt. és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég publikált adatai is azt mutatták, hogy jelentősen romlott a krízismutató, ám a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) feketelistáján még nem érezhető a tendencia. Igaz, hogy a KHR-es feketelistára csak azok kerülnek fel, akik legalább 90 napja tartoznak az aktuális minimálbér összegével.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy akinek havi 50 ezer forint körüli törlesztőrészlete van, csak 7-8 hónap után találja magát a listán. Ráadásul tavaly decemberig törlesztési moratórium volt érvényben Magyarországon. Akik ezt igénybe vették a maximális határidőig, és azóta sem fizetnek, még csak mostanában kezdenek feketelistás adósokká válni.

Az MNB adataiból az látszik, hogy a magyarok egyre nagyobb arányban csúsznak meg a törlesztésekkel. Az első negyedévben 15 százalékkal nőtt a 31-90 napon belül késedelmes hitelek bruttó összege, míg március végén már meghaladta a 80 milliárd forintot, holott az év elején még alig 70 milliárd forint volt ez az állomány. A többségnek a személyi kölcsönök kifizetése okoz gondot, ezt követik a lakáshitelek és az áruvásárlási és egyéb hitelekis. Utóbbi kategóriába tartoznak a babaváró hitelek is.

A folyószámlahitellel rendelkező ügyfelek esetében is egyre nagyobb hányadánál fordul elő 31 napot meghaladó késedelem. Ez azt jelenti, hogy rengeteg magyarnak tartósan legalább egyhavi fizetésnek megfelelő mínuszban áll a folyószámlája. Hiába csökkentette 2022 elején a családok szja-visszatérítése és a 13. havi nyugdíj első folyósítása a késedelmes folyószámlahitelek mennyiségét, az idén három hónap alatt 19 százalékkal megugrott a 31-90 napos késedelemben lévő folyószámlahitel-volumen.

Az első negyedévben nőtt a 90 napon túl, de egy éven belül késedelmes hitelek mennyisége is, bár az egy éven túli tartozások összege kis mértékben csökkent. Utóbbi hátterében az állhat, hogy a bankok leírták vagy eladták a követeléseiket.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!