Nemrég nagy port kavart a világsajtóban az a hipotézis, ami népszerű vérnyomáscsökkentők és egyéb szívgyógyszerek, valamint az új koronavírus-fertőzés kapcsolatát firtatta. James Diaz, a New Orleans-i Állami Egyetem kutatója dolgozta ki az elméletet, mely szerint az angiotenzin-konvertáló enzimgátlók (ACEI) és angiotenzinreceptor blokkolók (ARB) népszerű gyógyszerek azok számára, akik szívinfarktuson estek át, magas a vérnyomásuk, vagy krónikus veseelégtelenségben, esetleg cukorbetegségben szenvednek. Kísérleti modellekkel végzett kutatások kimutatták, hogy az ACEI-tartalmú gyógyszerek esetében megnőhet az ACE2 receptorok száma is a testben, amihez pedig az új koronavírus is kötődik fehérjenyúlványaival. Diaz szerint ez potenciálisan okozhatja azt, hogy a SARS-CoV-2 megfertőződése után a tünetek erősebbek, a tüdőgyulladás és a légzési elégtelenség pedig halálosabb kimenetelű lesz.

Megnövelhetik a súlyos koronavírus-fertőzés esélyét egyes szívgyógyszerek

Ugyan csak egy elméletről van szó, de megmagyarázhatja, miért hat súlyosabban a szívbetegekre és cukorbetegekre is a koronavírus.

A hipotézisről azóta több hivatalos álláspont jelent meg, szinte kivétel nélkül arról szóltak, amit egyébként Diaz is kiemelt: nem szabad abbahagyni az ilyen gyógyszerek szedését, mert további kutatások kellenek arra, hogy az elméletet igazolják. Egy friss tanulmány, ami a Mayo Clinic Proceedings folyóiratban jelent meg, spanyol, olasz és amerikai kutatók néztek át több mint 60 korábban kiadott tanulmányt, amelyek egyike sem jelentett megnövekedett mennyiségű ACE2 receptort - számol be róla az EurekAlert. Az ACE2 enzim alakítja át az angiotenzin I peptidhormont angiotenzin II-vé a tüdőben és egyéb szervekben. Az angiotenzin elsődleges feladata az erek összehúzása és a vérnyomás növelése.

Kép: Getty Images

Átnéztek viszont olyan kutatásokat, amelyek megemelkedett angiotenzin II-szintekről számoltak be, ami viszont jelentheti azt, hogy a COVID-19 betegeinél komolyabb légzési nehézségek alakulnak ki. Ugyanakkor voltak olyan kutatások is a fent említett több mint hatvan tanulmány között, amelyek egyenesen arról szóltak, hogy az angiotenzin-konvertáló enzimgátlók (ACEI) és angiotenzinreceptor blokkolók (ARB) egyenesen segíthetnek a koronavírusos betegek állapotán.

A kutatók egy videóban elmondták, hogy mivel az angiotenzin II-ről tudni, hogy gyulladást, fibrózist elősegítő, oxigéngátló és értágító, ezért könnyen előfordulhat, hogy az ennek termelődését gátló gyógyszerek még segíthetnek is a koronavírusos betegeknek a nagyobb tüdőkárosodás elkerülésében, azonban annyi kutatás még nem zajlott a témában, hogy egyértelműen el lehessen mondani: preventatív célzattal, egészséges emberek is kezdhetik szedni a szóban forgó szereket.

Egyelőre tehát a kérdés nyitva áll: előfordulhat, hogy James Diaz elmélete helyes, de ugyanennyire lehetséges az is, hogy a vérnyomáscsökkentők, vesebetegségre szedett gyógyszerek, amelyek angiotenzin-konvertáló enzimgátlók (ACEI) és angiotenzinreceptor blokkolók (ARB), még segíthetnek is a koronavírusos betegek állapotán.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!