Az elmúlt hetekben bekövetkezett súlyos járványügyi helyzet megkövetelte a cégektől, hogy felelősségteljes működéssel segítsék a lakosság megváltozott életmódját. Bevezették az érintésmentes ételkiszállítást, készpénz használat helyett bankkártyával való fizetést szorgalmaznak az éttermek és a boltok. A kialakult szituációban pedig egyre többen kérik a lakosságot, hogy maradjanak otthonaikban, minimalizálják az elintézendő ügyeik számát. Az intézkedések a parkolásban és az utcán közlekedő autók számán is éreztetik hatásukat.
A Parkl mobilapplikáció fejlesztői is felelős hozzáállásra hívja fel felhasználók figyelmét, ha tömegközlekedés helyett saját autóikat használnák. "Fontos, hogy olyan apró mozdulatok, mint a parkoló automata megnyomása, vagy jegyek használata is veszélyforrást jelent a vírus terjedésében. Szeretnénk a felhasználóink figyelmét felhívni arra, hogy amennyiben halaszthatatlan ügyeiket autóval kívánják elintézni, lehetőleg olyan alkalmazásokat használjanak, amik kontaktmentes szolgáltatást biztosítanak." - árulta el Somogyi Zsolt, a Parkl Digital Technologies Kft. alapító-tulajdonosa.
A Parkl statisztikái is kezdik igazolni azt a képet, amit bő egy hete a belvárosban látunk: üres utcák, kisebb forgalom. A kormányrendeletek kihirdetésének következtében mutatnak látványosabb csökkenést a parkolási tranzakciók.
Ez számokban annyit jelent, hogy Budapesten a múlt hét hétköznapi átlagos parkolási számokhoz képest a hétfői napon közel 43%-kal volt kevesebb parkolási tranzakció.
A legtöbb munkahelyen bevezetett home office és az üzletek zárva tartása miatt ugyan jóval kevesebbet autóznak a fővárosban, de ez a szám szintre napról napra változhat. Eddig Budapesten egy hét alatt 40%-kal, míg vidéken átlagosan 30%-kal csökkent a közterületi parkolások száma. Míg Szegeden ez 30%, Debrecenben és Kecskeméten 42%-os csökkenést jelentett a hét elején.
A legszembetűnőbb változás érthető okokból azonban nem közterületi, hanem a zárt téri helyszíneken figyelhető meg. A Parkl adatai szerint a múlt hét hétköznapi átlagos zárt téri parkolási számokhoz képest már 56%-kal kevesebb parkolási tranzakció volt. Olyan helyszínek parkolói helyei maradtak félig-meddig üresen, mint a bevásárlóközpontok, plázák valamint a nagyobb irodaházak. A belváros közelében lévő parkolókat szinte egyáltalán nem használták az autósok.