Lezárult a botswanai elefántok tömeges pusztulásának ügyében indult nyomozás. Az eredmények alapján a több mint 300 állattal a vízben lévő cianobaktériumokból származó méreganyagok végeztek - írja az MTI.
A cianobaktériumok mikroszkopikus méretű organizmusok, melyek a vízben és esetenként a talajban is megtalálhatóak. Nem mindegyik termel méreganyagot, de a kutatók szerint a globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbak a toxikus organizmusok. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) adatai alapján Dél-Afrika hőmérséklete kétszer gyorsabban emelkedik, mint a globális átlag.
Cyril Taolo, a botswanai vadvédelemért és nemzeti parkokért felelős minisztérium helyettes vezetője szerint az elpusztult állatok száma 330-ra emelkedett.
A legutóbbi tesztek cianobakteriális idegmérgeket mutattak az egyedek halálának okaként. Ezek a baktériumok a vízben találhatók meg
- mondta Mmadi Reuben, a minisztérium főállatorvosa.
A szakértők speciális elemzés alá vetették a tetemekből, vérből, talajból és időszakos vizekből vett mintákat, ezekben cianobaktériumokat azonosítottak. Reuben szerint az Okavango deltájában élő cianobaktériumok halálos toxinokat tudnak termelni, az elhullott állatokon pedig az idegrendszerük összeomlásának jelei mutatkoztak. Ugyanakkor rengeteg kérdés vár még megválaszolásra, például az, hogy miért csak az elefántok pusztultak el, és miért csak azon a területen. Elképzelhető, hogy más állatok is ittak a baktériumokat rejtő vizekből, mégsem volt rájuk hatással, mivel az elefántok ormányukkal a mélyebb rétegekből ittak, ahol a baktériumok is élnek.
A cianobaktériumok elszaporodása káros lehet az emberekre és az állatokra is. A klímaváltozás a vizek hőmérsékletének emelkedésével számos baktériumnak kedvez, ami aggasztja a kutatókat.