Neked a divat mondja meg, hogy ki vagy? Vagy szerinted nem a ruha teszi az embert? Akárhogy is, arra méltán lehetünk büszkék, hogy nem egy sztár megőrül egy különleges kiegészítőért: a pécsi kesztyűért!


A mediterrán hangulatú dél-magyarországi város ugyanis nem csak egy lenyűgöző és divatos hely, hanem egyenesen az európai kesztyűgyártás egyik fellegvára, és az itt készült egyedi divatkesztyűkért rajong még Lady Gaga is.

Pécsett az első kesztyűgyárat Hamerli János alapította 1861-ben. Napjainkra a hagyományok és a modern igények tökéletesen összeforrtak, a pécsi kesztyű menőségét és minőségét jelzi a kilencszeres Grammy-díjas énekesnő és divattervező Rihanna is, aki Pécsett készült tűzpiros kesztyűt választott feledhetetlen Super Bowl fellépésére, melyet Dorothy Gaspar magyar tervező álmodott meg. Filmekben is gyakran bukkannak fel ezek a pécsi ruhadarabok, a Macskanő című hollywoodi filmhez jó pár kesztyű készült Pécsett.

Ha teljesen ugyanolyat nem is, de hasonló kézzel varrt műremeket Te is beszerezhetsz a pécsi kesztyűmanufaktúrák valamelyikében! De vajon mi lehet az itt készült ruhadarabok titka?

Bizonyosan fontos szerepet játszanak az évszázados hagyományok, hiszen a városban az első kesztyűs mesterek a 18. században jelentek meg. Ennél is régebb óta dolgoztak itt a tímárok, vagyis a nyers bőrök feldolgozásával foglalkozó iparosok, akik a friss bőrt többek között kutya-, tyúk- vagy galambürülékkel kikevert pácban puhították, tették tartóssá, hogy azokat aztán szabni és varrni lehessen. Bár a mesterségükkel együtt járó erős szag miatt általában a városok határába száműzték őket, munkájukat sehol sem tudták nélkülözni. Nagyon nem volt ugyanis mindegy, hogy milyen minőségű bőrből kellett dolgozniuk a mestereknek.

Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Gyűjtemény / Wikipedia

Ez ma is így van, ámbár ma már nincsenek tímárok, és a kesztyűk alapanyaga gyakran más országokból érkezik Pécsre, de a mesterek most is kényesen ügyelnek arra, hogy a bőr a legjobb minőségű legyen. Az exkluzív luxus kesztyűk alapanyaga ma már lehet python, peccary, strucc vagy rénszarvasbőr is. A legalkalmasabbnak a sima és hibátlan nappabőrt tartják, amely bár többféle állat bőre is lehet, mindig a szőroldali bőrt jelenti, ami nem csak finom és puha, de tartós és időtálló is kell hogy legyen. A nappabőr jellegzetessége az úgynevezett barkarajz, tulajdonképpen nem más, mint az állat szőrzetének lenyomata, ami érdekes mintázatot ad az anyagnak. Legtöbbször kesztyűt és ruházatot, például finom tapintású kabátokat és dzsekiket készítenek még ebből a fajta bőrből.

Az mindegy, hogy alkalmi, hétköznapi vagy éppen autós kesztyű,

Nehéz munka ez, nagy odafigyelést és precizitást igényel, hiszen a félreszabott vagy a varrógéppel egyszer már átlyukasztott bőr használhatatlan, javítani nem lehet. Talán pont ez az oka, hogy manapság már kevesen választják ezt a szakmát, így sajnos egyre kevesebb kesztyű készül el Pécsett. Míg a kilencvenes években még közel harminc kesztyűgyártó működött a városban, ma már tíznél is kevesebb családi vállalkozás foglalkozik kesztyűkészítéssel. Termékeik azonban most is világszínvonalon teljesítenek és bár különböző márkaneveket használnak, védjegyük közös: így együtt őrzik a „Pécsi Kesztyű“ évszázados hagyományának és minőségének titkát.

Ha imádod az ilyen történeteket, akkor az idén 15. éves Imaginesétáit neked találták ki! Különleges helyszínek, autentikus városélmény, kikapcsolódás és tanulás vár rád az izgalmas programokon.

Budapest mellett több vidéki városban is csatlakozhatsz a számos tematika közül valamelyikhez, sőt, privát programként vagy csapatépítőként is kérheted! Az Imagine városi sétáiról bővebben itt olvashatsz.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!