A BBC újságírói több száz olyan amerikai és brit személyt találtak, akik indonéziaiaknak fizettek azért, hogy felvételeket készítsenek makákóbébik kínzásáról és megöléséről.
Az Indonéziától az Egyesült Államokig terjedő nemzetközi majomkínzó hálózatot buktattak le a BBC oknyomozó újságírói. Több száz olyan amerikai és brit személyt találtak, akik indonéziaiaknak fizettek azért, hogy felvételeket készítsenek makákóbébik kínzásáról és megöléséről.
A bűnszervezet először a YouTube-on működött, később azonban a Telegram privát csoportjaiba menekültek a nyilvánosság elől. Egy ilyen Telegram-csoportba tudtak beépülni a BBC újságírói, ahol a tagok, miután változatos kínzási módszereket találtak ki, megbízták azzal az Indonéziában és más ázsiai országokban élő embereket, hogy hajtsák végre azokat a védtelen állatokon.
McCartney végül több Telegram-csoportot is vezetett, amelyekben a kínzás rajongói terjesztették beteg videóikat.
Két másik gyanúsítottat is sikerült azonosítani: egy 40-es éveiben járó alabamai nagymamát, Stacey Storey-t, akit a közösségben csak „Szadistaként” ismertek, és egy „Mr Ape” fedőnevű felhasználót, aki a BBC-nek elismerte, hogy legalább négy majom haláláért és még több majom megkínzásáért felelős.
Storey telefonját a Belbiztonsági Minisztérium ügynökei foglalták le, akik közel 100 kínzási videót találtak az eszközön, valamint bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a nő fizetett a legszélsőségesebb videók elkészítéséért.
A három gyanúsított ellen egyelőre nem emeltek vádat, de akár hét év börtönbüntetésre is ítélhetik őket. Indonéziában eközben a rendőrség két embert tartóztatott le, Asep Yadi Nurul Hikmah-t állatkínzással és védett állatfaj eladásával vádolták, három év börtönbüntetésre ítélték. M Ajis Rasjanát pedig nyolc hónapra ítélték állatkínzásért. Jelenleg világszerte legalább 20 ember ellen folyik nyomozás az ügyben.
A majomkínzó videók ennek ellenére továbbra is gyakorlatilag bárki számára elérhetőek a Telegramon és a Facebookon is, ahol a BBC több tucatnyi ilyen csoportot is talált több ezer taggal. A Facebook azt közölte az üggyel kapcsolatban, hogy több olyen majomkínzásról szóló csoportot is töröltek, amelyekre felhívták a vállalat figyelmét. A YouTube úgy reagált a BBC-nek, hogy az állatkínzásnak semmi helye a platformon, ezért a vállalat keményen dolgozik ezen tartalmak eltávolításán, amelynek keretében csak ebben az évben több százezer videót távolítottak el.
(via 444)