A növekvő mintavételi igények miatt az igény feldolgozásától számítva a jövőben akár két-három napra is kitolódhat az az idő, amíg a mentők el tudják végezni egy potenciális koronavírus-fertőzött tesztelését - mondta el Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója az InfoRádióban.


Jelenleg országszerte akár napi 80 mentőegység is azon dolgozik, hogy mintákat vegyenek a fertőzésgyanús vagy kontaktkutatásba került személyektől. Néhány nappal ezelőtt még a mintavételi igények megduplázódásáról lehetett beszélni, mostanra azonban ez már megnégyszereződött a korábbiakhoz képest, 3500-4000 mintavételi igény is érkezik naponta a mentőszolgálathoz, ami nagyjából ugyanennyi helyszínt is jelent, közölte a főigazgató.

Csató szerint a tesztelési kapacitást még talán tíz százalékkal tudnák bővíteni, a dokumentáció egyelőre papíron zajlik, ám hetekkel ezelőtt elindult fejlesztés eredményeképpen a jövőben - talán újabb néhány múlva - digitalizálják majd a folyamatokat.

Az eseteket úgy rangsorolják, hogy előbb a tüneteket produkáló betegekhez mennek ki, utána következnek a tünetmentes kontaktszemélyek. Országos átlagban 5 és 8 százalék között mozog a napi pozitív mintavételek aránya. A legtöbbet továbbra Budapesten és a közép-magyarországi régióban kell tesztelniük, a többi területen

az elmúlt hetekben lényegében eltűntek a különbségek az egyes régiók között. Minden megyében nagyjából napi 200-300 mintát veszünk naponta

- mondta Csató.

Kiderült az is, hogy jelenleg 15 mentődolgozó koronavírus-pozitív, állapotuk napról napra változik, legalább 30-40-en pedig a kontaktkutatások miatt karanténban vannak.

Koronavírus - Még több hír a témában

Kép: Marjai János / 24.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!