Hát amikor megláttam ezeket a cuki mézeskalácsokat, tudtam, hogy egyből szeretném nektek is megmutatni. Megkerestem hát a Cukorgyöngyök megalkotóját, akinek a történetét nem csak azért érdemes elolvasni, mert tetszenek ezek a mézeskalácsok, hanem azért is, mert Gyöngyi kitartása sok "újrakezdőnek" segíthet.
Gyöngyi 20 év cukrászdai pultos, majd üzletvezetői munka után váltott és saját vállalkozásba kezdett! "Szerettem, megbecsültek, de mondanom sem kell, hétvégék, ünnepnapok, hosszú műszakok, rengeteg ember, konfliktusok, KIÉGTEM. Majdnem 2 évig tipródtam, hogy mit tegyek, menjek vagy maradjak, mi mást csináljak, mit tanuljak?" - kezdi a történetét Gyöngyi. Aztán, jött egy meglepetés, ami megváltoztatott mindent!
"Párommal 19 éve élünk együtt. Jóban, rosszban. Három évvel ezelőtt születésnapomra egy prágai hosszú hétvégét kaptam, akkor kezdődött minden. December volt, az óvárosban sétáltunk és a lefagyott orrunk hegyét üzletekbe betérve melengettük, így toppantunk be egy Mézeskalács boltba. Ahogy beléptem egyből egy jóleső izgalmas érzés kapott el, miközben mellettem a párom és 18 éves fiai unott arccal nézelődtek. Fél órát követően többszöri „Menjünk már” felszólításra sem voltam hajlandó „engedelmeskedni”, egyszerűen falta a szemem a látnivalókat! Bagoly, lovacska, kutya, autó, babás mézesek... áhhh,végem volt."
"A Prágai hétvégéről hazatérve, laza mozdulattal toltam be a teli bőröndöt a sarokba és ültem a gép elé „Mézeskalács készítő tanfolyam”-ot keresve. Találtam is, pár hónap múlva már ott ültem az első 3 napos sütő, díszítő oktatáson, amit Cserszegtomajon, Vargáné Orbán Anikó tartott. Ezt követően még 2 oktatásán vettem részt, valamint a Mézesmanna egyik workshopjára is elmentem tanulni. Na és itt elkezdődött a mézeskalács szerelem gyakorlati formában is. Sütöttem, díszítettem, így, úgy, minden barátom ezt kapott szinte minden alkalomra, és úgy örült mindenki, mintha arany rudakat ajándékoztam volna."
Aztán megépült a saját kis műhely...
"Párom aki az építőiparban vállalkozó, a házunk mögötti rozoga és kicsi „sufni” lebontását követően felvetette a saját kis műhely lehetőségét. Első körben ő volt az, aki nap mint nap látta mekkora szenvedéllyel munkálkodom a mézeseimmel, és bár hobbiként tekintett a tevékenységemre, de tetszett neki és támogatni akart ebben. Így megépített egy gyönyörű kis műhelyt nekem, ahol távol a lakás apró konyhájától alkothatok, amikor csak szeretnék. Nap nap után, egyre több időt töltöttem ott, és az üzletvezetői pozíciómat felmondtam a cukiban. Lezárult egy 15 éves munkaviszony, a megszokott, a biztos... mégis hatalmas megkönnyebbülést éreztem a lelkemben, testemben. Új nap, új élet! Akkor kezdjük a vállalkozósdit! De hogyan is?!"
Gyöngyi kiváltotta a vállalkozását, engedélyeztette a műhelyt mint „kézműves cukrász műhely” ahol kekszek, mézeskalácsok és ehhez hasonló termékek készítésével, forgalmazásával tevékenykedik... "Na és itt már többen kérdően, döbbenten néztek rám?! Ebből akarsz megélni? Kinek kell ez? Szerintem azt gondolták, hogy elment az eszem. Vállalkozásom elindítását követően pár hónapon keresztül párom tartotta életben anyagilag a Cukorgyöngyöt. Jöttek a rendelések, mindennaposan készítettem a szetteket, fotóztam, posztoltam, sütöttem, mázaztam, csomagoltam, de valahogy pénz nem volt, nem hogy elég."
Lassan körvonalazódott benne, hogy milyen irányba is szeretne mézeseket készíteni és az is, hogyan tudná eladhatóvá tenni. "Húsz év cukrászdai tapasztalattal a hátam mögött tudom, mire vágynak az emberek, és ezt felhasználva, tortadekorációként, szettekben kezdtem el mézeseket készíteni, ami még egyedibbé teszi, hogy laktózmentesen. És bumm! Születésnapi tortadekoráció, babaváró asztali süti, ajándék csomagok, személyre szabott, tematikus szettek... a temérdek kiszúróimnak köszönhetően szinte ontom magamból az inspirációkat és mindegyik gazdára talál, sőt, utóbbi időben már „titokban” készítek egy-egy új szettet, és mégis, mire posztra kerül már hűlt helye sincs."
A kiszúró formáktól lassan mozdulni sem tud. "Sokat fejlődtem az elmúlt 1,5 év alatt, szakmailag, emberileg. Sok energia, munka, ötletelés, próba, kudarc van a mindennapjaimban, de örömmel teszem ezt. Szeretem a Cukorgyöngyöt. Az állandóság untat, törekszem az újra, míg minden egészséges nő ruhákra, kozmetikumra, csecsebecsékre költ, én kiszúrókra, mindenhol és mindenkor. Halmozottan hátrányos helyzetbe kerülök lassan mert kiszorultam a fiókjaimból, és a mágneses falam is telve van a megvalósításra váró formáimmal."
Világhírű magyar cukrásztól tanult. "Jelenleg még formálódom, mind színekben, összetételben, fotóim stílusában. Az biztos hogy „úttörőnek” számítok a mézeseimmel és azzal, amit képviselek. Nálunk megragadt a hagyományos mézeskalács kultúra. Van egy két olyan neves készítő, aki már modern, formabontó mézeseket is elkészített, de továbbra sem ez a profilja és persze vannak lelkes amatőrök is, akik nem mernek, vagy nem tudnak kilépni a nagy nyilvánosság elé. Oktatóm Vargáné Orbán Anikó, aki mára világszínvonalon elismert és nagy név lett, azt mondta már az elején: „Gyöngy, fogok én még rólad hallani” s bár ő magasan ezen szint fölött van, mint amit én képviselek, nagy erővel hatottak rám szavai."
A cukormázas tortadíszítés kategóriájában 65 ezer nevező közül lett első Vargáné Orbán Anikó. Kastélyával nyerte el a Cake Masters Awards díjat.
Forrás: behir.hu
Ezek a mézesek nem csak szépek, de ehetőek és finomak is. "Alapanyagaim minőségére figyelek. Mivel élelmiszerként készítem és forgalmazom termékeimet, ez másképpen nem is lehetne. Mézet ellenőrzött méhészettől vásárolok, ahol rendszeresen ellenőrzik a méhek egészségét, lisztből prémium minőséget használok, a tojások fertőtleníttet módon kerülnek a kis műhelyembe. Mindezt, alapos utánajárás és tesztelés előzte meg. Saját receptúrával dolgozom, ezért is használom a mézesek szót a mézeskalács helyett. Mézeseimet élelmiszerként, nem pedig ajándéktárgyként, laktózmentesen, a tésztát csökkentett cukor és magasabb termelői méz tartalommal készítem."
"A díszítés glazúrral (cukormázzal) készül. Mézeseimhez tápanyag-táblázatot mellékelek. Eredeti csomagolásban, minőség megőrzési idő 6 hónap, melyet minden esetben feltüntetek. Felbontás után az el nem fogyasztott mézeseket fém dobozban vagy zárt nylon tasakban kell tárolni, ellenkező esetben a mézes kiszárad, megkeményedik, és bár fogyasztásra továbbra is alkalmas de erős fogsor ajánlott hozzá. Mézeseimet szárítom, mert csak így zárhatom légmentes tasakba. A magas méztartalom miatt azonban úgy működik mint egy szivacs, magas páratartalom mellett visszapuhul, nekem erre van egy higiénikus technikám: a sütőbe, rácsra helyezem a mézest (csomagolásból kiszedve), egy kis műanyag tálba vizet teszek a sütő aljára, majd becsukom az ajtaját, a mézes pedig szépen lassan megszívja magát és pihe puha lesz."
Gyöngynél nagyon sok cuki szettet találtok, de természetesen egyedi megrendeléseket is vállal, csak keressétek meg időben, nehogy lecsússzatok róla!