Mindhárom úti célunkhoz könnyen eljutottunk a Suzuki Vitarával. Nézd meg a videónkat és inspirálódj egy őszi kiránduláshoz!
A Suzukitól kaptunk egy Suzuki Vitarát kipróbálásra, mi pedig ősszel is izgalmas magyarországi célpontokat keresünk fel vele.
Korábbi videóinkban láthattad a Balaton-felvidéki kalandjainkat, illetve azt is, milyen kirándulóhelyeket fedeztünk fel Tatán. Ezúttal a Bükkbe indultunk a Vitarával. A cél most is az volt, hogy kihasználjuk az ősz utolsó napjait, a természet szépségeiben gyönyörködjünk és mindenhol valami izgalmas dolgot is kipróbáljunk.
Nézd meg a videónkban, milyen élményekben volt részünk!
Első úti célunk Szilvásvárad volt. Sajnos itt le kellett mondanunk a Vitara kellemes ülésfűtéséről. Átszálltunk ugyanis kisvasútra, hogy azzal közelítsük meg a Fátyol-vízesést.
A Szalajka-völgy olyan népszerű kirándulóhely, hogy évente több százezren utaznak ide a kisvasúttal. A keskeny nyomtávú, gőzüzemű erdei vasúttal eredetileg faanyagot, illetve mészkövet szállítottak. Csak a 60-as évek óta használják személyszállításra, ma pedig már környezetbarát mozdonyok húzzák a vagonokat. A vonat a Szalajka-völgy bejáratánál lévő Fatelep állomásról indul, és innen közel 5 kilométert tesz meg a Gloriette-tisztásig, ahol a Fátyol-vízesés is található.
Kirándulásunk során Kovács László, az Egererdő zrt. vasúti járművezetője kalauzolt bennünket. Megmutatta a Szalajka-forrás közelében lévő vízgyűjtőt, amit az 1960-as években hoztak létre. Itt megtudtuk, hogy ez a tó tárolja a Bükk-fennsíkról lezúduló vizet. Szárazabb időszakokban az innen kiáramló víz oxigénnel telítődik a Fátyol-vízesésnél, és így táplálja a közeli pisztrángos tavakat.
Visszaúton még a mozdonyvezetést is kipróbálhattuk, ami mindenképpen örök élmény marad - még akkor is, ha a kisvasúton nem segíti a masinisztát annyiféle modern technológiai megoldás, mint a Vitarában.
Következő programunkhoz otthon kellett hagynunk a tériszonyunkat, felmentünk ugyanis a 612 méter magasan lévő szilvásváradi Millenniumi kilátóba.
A kilátó 2000. augusztus 20-ra, Szent István napjára épült meg. Üzemeltetője, Magyar Tamás elárulta, hogy
Gyalogosan is megközelíthető a kilátó Szilváradról, egy 3 kilométer hosszú, pihenőkkel szegélyezett tanösvényen keresztül, ahol az erdészetről, a Bükk élővilágáról és vízrajzáról is találhatunk információkat. A túrát háromnegyed óra alatt lehet megtenni, számolni kell azonban a 300 méteres szintkülönbséggel is. Mi külön engedélyt kaptunk arra, hogy az erdészeti aszfaltutat használjuk - csak a forgatás idejére.
Kirándulásunk során nem hagyhattuk ki a Bükki Csillagdát sem, ami tavaly nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. Különlegessége, hogy mivel 635 méter magasan helyezkedik el, itt sokkal tisztább és élesebb képet mutatnak a csillagok, mintha az Alföldön néznénk őket.
Bár bizonytalanok voltunk, hogy ha délután érkezünk, vajon nézhetünk-e csillagot - de profi vezetőnk, Varga-Verebélyi Erika csillagász megnyugtatott minket, hogy a Nap is egy csillag, ami tiszta időben remekül megfigyelhető az obszervatóriumból.
Felmentünk a kívülről fehér félgömbnek látszó kupolatérbe, itt kapnak helyet ugyanis a Nap és a többi égitest megfigyelésére szolgáló teleszkópok. Amikor a távcső kivetítette a Nap képét, mi is megvizsgálhattuk a felszínén látható napfoltokat és hurkokat, amikből ritka esetben napkitörések is lehetnek.
A Bükki Csillagda felszerelése alkalmas lenne kutatásra, az obszervatórium célja azonban kizárólag az ismeretterjesztés. Ehhez kiváló terep például a naprendszert és a napfényt bemutató kiállítás. Látogatásunk záróakkordjaként beülhettünk a palanetáriumba is, ahol a csillagos égbolt alá képzelhettük magunkat.
Ősszel a korai sötétedés miatt gyerekekkel is érdemes ellátogatni a csillagdába.
Az őszi időszakban a Bükk-hegység lenyűgöző látványosságokat kínált számunkra. Jó döntés volt, hogy a kényelmes Suzuki Vitarával elindultunk, felfedezni a környék szépségeit. Kirándulásunk végén nem vártuk meg az estét, hogy a csillagokból tájékozódva próbáljunk hazajautni. Rábíztuk magunkat inkább a Vitara megbízható navigációjára.
A cikk a Magyar Suzuki Zrt. támogatásával készült.