Mindhárom úti célunkhoz könnyedén eljutottunk a Suzuki Vitarával. Nézd meg a videónkat és inspirálódj te is egy őszi kiruccanáshoz!
Borostyánszínű szőlőültetvények, kristálytiszta Balaton és aranyló falevelek. Ha eleged van a város szürke színeiből, mutatunk három kihagyhatatlan kirándulóhelyet a Balaton-felvidéken. Pattanj autóba velünk te is!
Egy kényelmes és praktikus Suzuki Vitarát tehettünk próbára egy kirándulás erejéig, mi pedig nem haboztunk kihasználni az októberi napfényes kirándulóidőt.
Nézd meg a videónkban, milyen élményekben volt részünk!
Első állomásunk a Folly Arborétum volt. A Vitara kiváló választásnak bizonyult a kiránduláshoz. Kényelmesen elfértünk benne a cuccainkkal együtt, a 375 literes csomagtartóba akár egy családi vakációhoz is bepakolhatunk. Egy terelés miatt még szűkebb, meredekebb, úton kellett felkanyarognunk az arborétumhoz, mint amire eredetileg számítottunk, de a Suzuki Vitarával ez sem volt gond.
A Folly Arborétum Magyarország egyetlen 120 éves múltra visszatekintő magánarborétuma, ami ráadásul egész évben nyitva van. A világ összes cédrusfaja, sok ciprusfaja és számos örökzöld megtalálható a kert különleges növénygyűjteményében. Az őszi kertben számos évelő virágzik még, ami kuriózum októberben. A séta után érdemes megpihenni a selyemakác alatt a grillteraszon, ahol mindenki tagja talál magának valami finomat a Folly ételei, cukrászsüteményei, szörpjei között - mi ez utóbbit kóstoltuk meg.
Ebből a kilátóból csodálatos panoráma nyílik a környékre, a Badacsonyra és az egész Balatonra a Keszthelyi-öböltől Tihanyig.
Az arborétumban megcsodáltuk a legidősebb 110-115 éves fákat. Az óriástobozú fenyő alatt állva élőben is megnéztük az említett tobozt is. Kísérőnk, Zsoldos Natália viccesen figyelmeztetett rá, hogy
Félelemre azonban valójában nincs ok: alpintechnikával, fűrészelve szüretelik ezeket a gigantikus tobozokat, amire az őszi hagyományos tobozszüreten kerül sor november végén, amikor a többi ciprus és cédrus tobozát is leszedik. A szuvenír shopban ennek a fenyőnek a magját is megvehettük, és más örökzöld és évelő magok között is válogathattunk.
Az arborétumlátogatás után bepattantunk a Vitárába, és indultunk is tovább a Káli-medence nyugati kapujába. Következő állomásunk a Salföldi Major volt, amit régen is állattartásra használtak, most pedig a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik bemutatóhelye.
A kennelleknél láthattuk a tipikusan nyájterelő és nyájvédő kutyafajtákat, mint a puli, pumi, mudi, illetve komondor és kuvasz. A kutyák természetesen nincsenek mindig a kennelben. Ha a major zárva tart, a kutyák szabadon engedve látják el a feladatukat. A nemzeti park munkatársától, Vókó Lászlótól megtudtuk azt is, hogy a védőkutyákat azért tenyésztették fehér színűre, hogy a gulyás vagy a pásztor éjjel is meg tudja különböztetni színük alapján a farkasoktól.
Elmondta azt is, hogy a baromfiudvar a gyerekek egyik nagy kedvence a major területén, ahonnan mindig feltöltődve mennek haza. Nagy élmény számukra, hogy élő állatokkal, a tyúkok, pulykák, ludak tollával, hangjával szembesülnek.
A nyuszik simogatása a gyerekeknek szintén hatalmas élmény, számunkra pedig kimondottan stresszoldó hatású volt. Már csak egy valamire kellett megoldást találnunk: csillapítani az éhséget. Az útunk így mindenképpen egy helyi termelő farmjára vezetett, ahol meg is lehet kóstolni a helyben készült finomságokat.
A farmshop az erdő mélyén található, ezért földúton, néha kicsit döccenősen jutunk el oda, de a Vitarával jól jártunk, sima ügy volt a rázós terep is. Hafner Kinga megkínált minket minden földi jóval, ami a boltjában kapható. Kóstoltunk igazán puha mangalicasonkát, különleges vadas ízű mangalicakolbászt, és ettünk egy “bicskás ebédet” is, amit vágódeszkán szervírozott nekünk. Volt rajta mindenből egy kicsi: sonka, kolbász, érlelt és friss kecskesajt, paradicsom, házi kenyér.
Kingáék a tanyán kecskéket és mangalicákat is tartanak, saját nevelésű állatokból készítik a húsárut és a sajtokat, minden más pedig helyi kistermelőktől származik. Kinga Kamrája öt éve nyitott meg, de maga a birtok 20 éve üzemel. Az előző tulajdonosok szép lassan újították fel a korábban csipkebogyóval benőtt területet és az erdészházat.
Bár Kinga Kamrája az erdő mélyén bújik meg, a környékbeli törzsvásárlók, a Balaton-felvidéken kiránduló családok és a különlegességeket kedvelő gasztro-mániások is előszeretettel keresik fel a helyet.
Autós kirándulásunk végén még a naplementét is épp elkaptuk a Káli-medence dombjai között, mielőtt hazaindultunk. Az ősz és a Suzuki Vitara kombinációja igazán emlékezetessé tette ezt a kirándulást - legyetek résen, folytatás következik. Vajon hova vezet utunk legközelebb?
A cikk a Suzuki Magyaraország támogatásával készült.