Ezentúl 15% lehetne a felszolgálási díj az éttermekben egy új tervezet szerint. Utánajártunk, áremelésre számíthatnak-e emiatt a vendégek, és tényleg több pénzhet juthatnak-e így a pincérek.


Fontos változások léphetnek életbe nemsokára az éttermekben egy új tervezet alapján. Sokan észrevehették, hogy a vendéglátóhelyek egy része eddig csak készpénzben fogadott el borravalót. Ennek főleg adózási okai voltak, most viszont előírják, hogy kártyás fizetésnél is ki kell alakítani azt a rendszert, hogy az így kifizetett pénz adómentesen eljusson a pincérekhez. Emellett 15%-ban maximálnák a vendégek által fizetett szervizdíjat, ami viszont céges rendezvényeknél 20% is lehet.

- értékelte mindezt a Magyar Turisztikai Ügynökség.

Vajon ez azt jelenti, hogy a vendégek számára tovább drágulnak az éttermek, és a borravalón kívül ezentúl 15%-os szervizdíjat is felszámolnak majd a legtöbb helyen? Egyáltalán, mi a különbség a borravaló és a szervízdíj között? Ennek jártunk utána.

Bár a felszolgálási díj 2005 óta létezik, az emberek többsége azt gondolja, hogy ez nem más, mint a számlába épített borravaló. Nagyobbat nem is tévedhetnénk.

„Az emberek gyakran összekeverik a szervizdíjat a borravalóval. A szervizdíj valójában a pincérek bérének része, amely kedvezményes adózással kerül kifizetésre. A borravaló viszont az a plusz jövedelem, amely valóban megéri a dolgozóknak, és mostantól adómentesen kerülhet hozzájuk minden esetben” - magyarázza Gerendai Károly, a Michelin-csillagos Costes tulajdonosa.

Vagyis a szervízdíjon elsősorban az éttermek spórolnak, mert kedvezőbb adózással fizethetik ki így a munkabért, mintha ugyanezt a részt beépítik az életek áraiba. A kizárólag bérekre fordítható szervízdíj után ugyanis nem kell sem személyi jövedelemadót, sem szociális hozzájárulást fizetni. De a bevezetésétől még nem lesz automatikusan több a felszolgálók fizetése. De ha mégis plusz béremelésre fordítják, akkor sem biztos, hogy a pincérek jól járnak.

A szervizdíj elterjedése ugyanis az elmúlt években jelentősen csökkentette a borravaló összegét.

– mondja Gerendai, aki szerint olyan is előfordult, hogy vendégként ő magyarázta el a felszolgálónak, hogy az általa adott számlán a felszolgálási díj nem a borravaló.

Sok helyen, főleg a kisebb éttermekbe eddig nem is vezették be a külön szervizdíjat, nemcsak azért, mert a borravaló csökkenésétől féltek, hanem azért sem, mert sok adminisztrációval jár.

– mondja Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.

Szerinte az új szabályokat is elsősorban a nagyobb, fine dining éttermek tudják majd alkalmazni, „ahol van elég adminisztratív kapacitás a technikai kihívások kezelésére.”

Vagyis a kisebb helyeken ezentúl sem vezetik majd be a külön szervizdíjat. Kovács László úgy látja, a 15 százalékos felső korlát sem hoz nagy változásokat a piacon.

„Eddig nem volt felső korlát, de a legtöbb helyen 10–15% között mozgott a szervizdíj. Az új szabályozás egységesíti ezt, és céges rendezvények esetén indokoltan emeli 20%-ra, hiszen ezeknél az eseményeknél sokkal nagyobb az élőmunka-igény” – mondja.

Gerendai Károly szerint azonban néhány nagyobb étteremnél csökkenteni kell majd a felszolgálási díj mértékét.

Emelkedni ott emelkedhetnek az árak, ahol eddig nem volt szervizdíj, de most mégis bevezetik, és nem beépítik az ételek bruttó árába, hanem ahhoz hozzáadják, erre ugyanis lehetőséget ad a jogszabály.

Kártyás borravaló: mostantól adómentesen

A másik nagy változást a borravaló kezelése jelenti. Az új szabályozás értelmében a kártyás fizetéssel adott borravaló ezentúl közvetlenül a felszolgálókhoz kerülhetne, és nem adódna hozzá az éttermek bevételéhez, így a készpénzes borravalóhoz hasonlóan azt is adómentesen fizethetnék ki.

Kovács László szerint ez technikai fejlesztéseket igényel a bankoktól és az éttermektől egyaránt. Ezzel az intézkedéssel növekedhet az alkalmazottak jövedelmet, tekintettel arra, hogy eddig a kártyaleolvasó terminálokon keresztül fizetett borravaló után adót kellett fizetni.

„Kártyás fizetésre nem tudtuk egyértelműen alkalmazni a borravaló adó és járulékmentességét, mert a kártyás fizetés bekerül az adott üzlet vagy vállalkozás gépi bevételébe. Ezt visszaosztani borravalóként már nem lehet adómentesen, hanem ez akkor onnantól kezdve minden járulékkal és adóval terhelve osztható ki. Tehát gyakorlatilag a felét elvitte a különböző adó és járulékfizetés. Ez az összeg mostantól a munkavállalónál maradhat teljes egészében. Azonban a technikai megvalósítást még pontosan ki kell dolgozni.”

– magyarázza a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.

Az új szabályozás egyik legnagyobb előnye, hogy tisztább, átláthatóbb rendszert teremt. A borravaló adómentessége és a szervizdíj maximalizálása segíthet a munkavállalók jövedelmének növelésében és a vendéglátóipar fehérítésében.

„Ez egy hivatalos forma, amely lehetővé teszi, hogy a dolgozók tisztán kapják meg a bérüket” - mondja Gerendai Károly.

Az már más kérdés, hogy ebből megint kimaradnak a kis- és mikrovállalkozások, melyek a szektor 99,6 százalékát teszik ki Kovács László szerint.

Hogy esetleg csökkenhetne az adminisztráció, abban a tekintetben Kovács nem túl optimista. „Az adminisztráció egy olyan hétfejű sárkány, amely mindig egyre inkább bizonyítva a fontosságát és a szükségességét, minden területen próbál terjeszkedni” - mondja.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!