Alicia Healey egykori udvari komorna tud egyet s mást ebben a témában. Szolgált a Buckingham palotában, a Windsori kastélyban, és a kedvelt királyi rezidenciában, Balmoralban. Tekinthetjük őt úgy, mint a Dowton Abbey Anna Bates-jének valóságos megtestesítőjét. A 37 éves Alice most könyvet írt a királyi háztartásban eltöltött évekről, megosztva az olvasóval azokat a titkokat, amelyek nélkülözhetetlenek voltak a főúri elegancia fenntartásában. Ebből idéz a Daily Mail .


Tudásáért meg kellett fizetnie a tanulópénzt:

„Egyszer egy nagyon régi vasalót használtam, amely véletlenül a legmagasabb hőfokon állt. A szemem láttára láttam egyik vendégünk ingét eltűnni” – vallja be.

De azt is megtanulta, hogy a legtöbb hasonló hibát teljes egészében lehet korrigálni.

Például, ha egy értékes gyapjúpulóver forró vízbe kerül vagy pedig centrifugába, vissza lehet fordítani az enyészet folyamatát. Langyos vízbe tegyünk egy kupaknyi finom folyékony mosószert. Ebbe finoman mozgassuk meg a ruhadarabot, hogy behatoljon az anyagba és ellazítsa a szálakat. Hagyjuk 15-20 percig beáztatva, aztán öblítsük ki. Vegyük ki a vízből, óvatosan nyomkodjuk ki, de ne csavarjuk, hogy a felesleges víz kijöjjön belőle. Aztán terítsük ki egy sima törülközőre, és tekerjük fel, hogy megszabadítsuk a még benne lévő nedvességtől. Aztán tegyük rá egy másik törülközőre, és finoman húzzuk szét, hogy visszanyerje formáját. Hagyjuk magától megszáradni, de közben rendszeres időközökben húzzunk rajta.

Megtudhatjuk Aliciától azt is, hogy az edzőcipők belsejének fehéren tartásához érdemes olyan háztartási folttisztítót alkalmazni, amellyel az ajtókon, asztalokon, villanykapcsolókon lévő foltokat szoktuk eltüntetni.

Ez egy kis vízzel és némi dörzsöléssel eltünteti a cipőn belüli izzadtságfoltokat. Makacsabb kosz esetén rövid időre be lehet tenni őket mosógépbe is, de olyankor egy-egy régi törülköző közé kell tenni a cipőket, hogy szét ne verjék a mosógép dobját.

A farmernadrág-mosással kapcsolatban is kapunk néhány jó tanácsot. Az öblítéshez használjuk ecetet, és hagyjuk természetesen megszáradni, akkor őrzi meg a legtovább eredeti színét, de ne tegyük ki a közvetlen napsütésnek, mert akkor kifakul.

Nem mindegy, hogy milyen akasztókat használunk. Alicia figyelmeztet, hogy soha ne használjunk drótakasztót, mert az nem tartja rendesen a ruha vállrészét. A maga részéről a csúszásmentes, bársonyborítású műanyag, vagy vékony gumiakasztókat kedveli. A megfelelő akasztókkal sok helyet is nyerhetünk a ruhásszekrényekben.

Mint komornának, Aliciának pontos leltárt kellett vezetnie kenyéradó gazdáinak ruhatáráról. Ez különösen fontos volt azért, mert főleg a hölgyek ruhái eloszlottak az egyes lakhelyek között.

Tehát kellett egy központi adattár, amelyből rögtön tudhatta, hogy melyek azok a ruhák, amelyek az adott esetben azonnal elérhetők. Egy ilyen, akár fényképes leltár azoknak a közrendű hölgyek számára is jól jöhet, akiknek széles a ruhatáruk, csak éppen nem tudják, hogy mit hová tettek, és ilyenkor jön az ácsorgás a szekrény előtt „nincs egy rongyom” felkiáltással, amikor már indulni kellene – vélekedik Alicia Healey.

A folttisztítással kapcsolatban a volt udvari komorna leszámol azzal a mítosszal is, hogy a vörösbor foltot sóval lehet eltüntetni. Mind a só, mind a szappan alkalmazása tilos, ugyanis általuk a folt végleg beeszi magát a ruhába vagy a terítőbe. A protein alapú foltoknál – ilyen a tojás- vagy a vérfolt – nem szabad az anyagot forró vízben mosni, mert a protein beveszi magát az anyag szálaiba. A zsír alapú foltok eltüntetéséhez viszont a legjobb a sütőpor vagy a babapúder, mert mindkettő felszívja a zsírt.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!