Hétfőig nem volt gond a verssel, de a nyolcadikos fiúnak három nappal az esemény előtt szóltak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, hogy másik verset kellene mondania. A szülők így már nem engedték fellépni.
Március 14-én állománygyűléssel egybekötött ünnepséget tartottak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ahol az előzetes tervek szerint elhangzott volna Petőfi Sándor Magyar vagyok című verse, ám végül mégsem került bele a programba.
Az Index számolt be arról, hogy
egy nyolcadikos fiút az általános iskolája igazgatója kérte fel arra, hogy mondja el Petőfi költeményét az NKE ünnepségén, ugyanis őt választották ki az egyik fellépőnek. Azt mondták neki, hogy bár lehet, hogy az utolsó versszakot ki kell hagynia, de azért tanulja meg az egész verset.
A költő ebben a művében három versszakon keresztül ír a haza szépségéről és a dicső múltról, a végefelé azonban már változik a hangvétel. Így szól az utolsó versszak:
Magyar vagyok. S arcom szégyenben ég,
Szégyenlenem kell, hogy magyar vagyok!
Itt minálunk nem is hajnallik még,
Holott máshol már a nap úgy ragyog.
De semmi kincsért s hírért a világon
El nem hagynám én szűlőföldemet,
Mert szeretem, hőn szeretem, imádom
Gyalázatában is nemzetemet!
A fiú szorgalmasan megtanulta a verset, de múlt csütörtökön, amikor azért ment be az egyetemre, hogy megtudja, hol fog állni az ünnepségen, a biztonság kedvéért megkérdezett egy alezredest, hogy mi legyen az utolsó versszakkal. Ő azonban azt mondta: miért ne mondaná el az egész verset, ki hallott már olyanról, hogy kihagyják az utolsó versszakot.
A versmondó diák ezután egész hétvégén gyakorolta a szöveget, de mint kiderült, hiába. Hétfőn egy ezredes felhívta a fiú édesanyját azzal, hogy a gyerek mégsem mondhatja el a verset, mert "a tábornok nem akarja".
Az ezredes egy másik verset ajánlott, amit a fiúnak az idő rövidsége miatt már nem kellett volna megtanulnia kívülről, elég lett volna felolvasnia. A diák azonban nagyon csalódott lett, szomorúságában sírt is, az édesapja pedig felháborodott, hogy az utolsó pillanatban szóltak az egyetemről, ráadásul politikai megfontolásokat sejt a háttérben. A szülők ezután nem is akarták, hogy a fiuk fellépjen az ünnepséget.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem az Indexnek küldött hivatalos válaszában azt írta: az ünnepség szervezői úgy állították össze a teljes programot, hogy
az ünnepi megemlékezés a honvédtisztképzés hagyományait, annak történelmi jellegzetességeit minél jobban megjelenítse, kidomborítsa. Ezért döntöttek úgy, hogy Petőfi Sándortól olyan verset mondjon el a diák, amely sokkal inkább illeszkedik a tiszti tradíciókhoz. A választás A honvéd című versre esett, aminek felolvasását azonban a diák nem vállalta.
Hozzátették azt is, hogy a szervezők sajnálják, ha ez benne esetlegesen rossz érzéseket kelthetett, de minden esetben a szervezőké a felelősség a rendezvény tartalmának kialakításáért és megfelelő lebonyolításáért.