A budaiak a Móriczon vagy a Moszkva (ma Széll Kálmán) téren, a terézvárosiak a Nyugatinál, a belvárosiak pedig például a Ferenciek terén adtak egymásnak randevút - az óra alatt. Logikus a dolog: adott időben hol is lehetne jobban egymásra várni, a perceket számolva, mint ezeken a helyeken?
Forrás: Fortepan.hu (19772), orig: MAGYAR RENDŐR
Persze, nem csupán csomópontokon találunk, vagy még inkább találtunk órákat a városban járva-kelve. Jónéhány házra is került belőlük! Talán a legkülönlegesebbek ezek közül a napórák, melyekből kevesebbel találkozunk, de például a Nemzeti Múzeum mellett éppen nemrégiben újult meg a Gschwindt-család egykori palotája, melyen csodás példány díszeleg 1901-ből.
Budapesten nem minden templomtorony kapott órát díszként, hiszen a harangszó egyfajta időmérőként is felfogható. De azért vannak jócskán kivételek: a Szent István Bazilika, a Batthyány téren a Szent Anna vagy az Egyetemi templom is mutatja az időt, ha jó magasra emeljük a tekintetünket.
A legtöbb, klasszikus számlapos óra egyúttal az épületek díszévé is vált: gondoljunk csak a hamarosan teljes pompájában ismét megnyíló Párizsi-udvarra a Ferenciek terén vagy a Vásárcsarnokra a Fővám téren, de eszünkbe juthat az Astorián álló hatalmas, modernista bérház tetején működő szerkezet is.
Aztán vannak olyan helyek is, ahol az idő kiemelten fontos tényező: pályaudvaraink, kórházaink többségén ezért kiemelt helyen találunk órákat - de nem egyszer iskolákon is feltűnik egy-egy darab, nehogy a diákok (vagy tanárok) végzetesen elkéssenek az órákról.
Forrás: Budapest a múltban Facebook csoport, Forrás :http://www.kozterkep.hu
Ha érdekelnek még ehhez hasonló történetek, hogy miként nézett ki Budapest egykor és hogyan alakult ki a mai városkép, szeretnéd tudni milyen történeteket mesélnek el egyes épületek és hol találsz rejtett kincseket, akkor az ImagineBudapest sétáit neked találták ki. Több tucat séta közül válogathatsz, a barangolások közben pedig feltárul előtted Budapest ismeretlen arca. A sétákról bővebben itt olvashatsz.
S ha már iskolák: az ELTE Múzeum körúti épületegyüttesének árkádjai alatt még ma is megvan a város egykor leghíresebb órájaként számon tartott 1912-ből származó óra, melynek szerkezetét összekötötték az egyetem csillagászati tanszékének időmérő szerkezetével, ráadásul akkoriban igencsak korszerű módon, elektromos vezetékkel,
így városszerte az a hír járta, hogy itt lehet elcsípni a pontos időt.
Ez fontos szempont volt, főleg az 1920-as években, amikor a negyvennél is több nyilvános, hirdetőoszlopok tetejére felszerelt óra a legtöbbször mindent mutatott, csak a pontos időt nem. Ennek rendezésére aztán intézkedés is történt, csakhamar éjszaka is világító, elektromos órákra cserélték őket, s így ismét bízhatott a pesti ember bennük.
Forrás: Fortepan.hu (24143), orig: SOMLAI TIBOR
A városban kihelyezett időmérő szerkezetek jelentősége mára látványosan csökkent - hiszen mindenkinél ott a mindig pontos mobiltelefon -, de azért érdemes tudni róluk: a hétköznapi rohanásban sokszor lehetnek a segítségünkre, s olykor, ha van néhány percünk, számlapjukon pihentetve szemünket elábrándozhatunk az idő múlásán is.