Az intézmény vezetője is támogatja a bérrendezést, szerinte legalább az Aldi, Lidl bolti eladóinak bérét kéne elérni például egy zenekari művésznek.


Sztrájkra készülnek a Magyar Állami Operaház dolgozói, a két szakszervezet tagjai március 19-én kezdik meg a munkabeszüntetést. Addig függesztik fel a munkát, amíg az intézmény vezetése meg nem állapodik velük az idei béremelésről és a kollektív szerződésről - írja a Magyar Narancs.

A sztrájkfelhívást a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete adta ki, arra hivatkozva, hogy:

„A munkáltatónál kezdeményezett, jelenleg is folyó kollektív munkaügyi vitában foglalt követeléseinket, a 2024. évre vonatkozó bérmegállapodás, valamint a Kollektív Szerződés megkötésének vonatkozásában a munkáltató nem hajlandó teljesíteni”.

A dolgozók tavaly júniusban 30 százalékos béremelést, a kollektív szerződés megkötését és a társulati tagokkal való tisztességes bánásmódot kérték. Akkor a kulturális és innovációs miniszter egyik helyettes államtitkára azt írta, hogy az Opera folyamatosan törvényt sértett a dolgozókkal szemben:

„A bíróságok eljárások folytán hozott végzéseiből látható, hogy a Magyar Állami Operaház mint munkáltató, folyamatosan megszegte a hatályos Munka torvénykönyvben meghatározott konzultációra vonatkozó rendelkezéseket, azaz a törvény szabályait megszegve járt el a szakszervezettel, illetve az általa képviselt dolgozókkal szemben”.

Az intézmény vezetője, Ókovács Szilveszter támogatta a dolgozók igényét. Azt kérte, hogy az ALDI és a LIDL átlagbérszintjét kaphassák meg a dolgozók. „A kollégák azt kétségtelenül joggal vetik fel, hogy a legnagyobb aktivitást, nézőszámot, saját bevételt, előadást, produkciót felmutató, a legnagyobb nemzetközi beágyazottsággal bíró és a legnagyobb értékű ingatlanvagyont felelősen kezelő intézmény

Mint kiderült, ha sikerülne elérni ezt a szintet, akkor egy 50 éves, a magyar muzsikusok krémjéhez tartozó zenekari művész bruttó 550 ezer forintot kereshetne.

Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár akkor azt közölte, hogy az Operaház gazdálkodásért a vezető egymaga felel. „A kialakult helyzetet a létszámgazdálkodás és bérstruktúra eddigi felelőseként, a Magyar Állami Operaház első számú vezetőjének kell kezelnie, azzal együtt, hogy a jelenlegi helyzetben egy ilyen feladat valóban komoly kihívást jelent minden vezető számára".


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!