Bár Európában a tavalyi volt a legforróbb nyár, nem kizárt, hogy az idei erre még rátesz egy lapáttal.

Világviszonylatban rekordot dönthet az átlaghőmérséklet a globális felmelegedés és egy időjárási minta változása miatt.
Klímamodellek szerint három évig a La Nina időjárási jelenség alakította a csendes-óceáni térség időjárását, ami enyhén mérsékelte a globális hőmérsékleti értékeket. Azonban még ebben az évben átveszi a helyét az El Nino, amely épp az ellenkező hatást hozza magával. Az El Nino hatására az Egyenlítő mentén a nyugati szél erőssége csökken, a magasabb hőmérsékletű víz kelet felé áramlik, vagyis melegebb lesz az óceánfelszín hőmérséklete.
Az El Ninóhoz általában globális szinten rekordértékek társulnak. Hogy ez idén vagy jövőre történik-e meg, még nem tudjuk – mondta Carlo Buontempo, az Európai Unió Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálatának vezetője a Reutersnek.
A világ legforróbb éve 2016 volt, ami egybeesett egy erős El Nino-hatással, bár a klímaváltozás miatt extrém hőmérsékleti értékeket mérhettünk a Nino-mentes években is.
Az elmúlt nyolc év volt a legforróbb egybefüggő nyolc év a mérések kezdete óta. Ez azt mutatja, hogy az üvegházhatás miatt beindult egy hosszabb távú felmelegedés. Azokban az országokban, ahol már eddig is súlyos hőhullámok, aszályok és erdőtüzek tomboltak, idén még rosszabb lehet a helyzet.
A tavalyi volt az ötödik legmelegebb év a világon azóta, hogy számon tartják a hőmérsékleti értékeket. Európában 2022 volt a történelem legforróbb nyara, eközben például Pakisztánban az extrém mennyiségű csapadék okozott súlyos áradásokat.
Az átlaghőmérséklet világviszonylatban 1,2 Celsius fokkal magasabb, mint az iparosodás előtti időkben. Annak ellenére, hogy a nagy kibocsátók megfogadták, hogy idővel nullához közelítik a szennyezésüket, tavaly globálisan továbbra is nőtt a széndioxid kibocsátás.