A legrosszabb, hogy az El Niñóra az ember ráhatása igen csekély. A legnagyobb problémákat Amerika nyugati partjainál és Ausztráliában okozhatja a jelenség.


Nemrég mi is hírt adtunk róla, hogy hatalmas hőhullám sújtja Vietnámot: az országban 44,1 Celsius fokot mértek, amivel megdőlt a 2019-es, 43,4 Celsius fokos helyi hőmérsékleti rekord.

A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) tudósai most arra figyelmeztettek: visszatérőben van az El Niño éghajlati jelenség, aminek köszönhetően a hőhullámok nagyobb kiterjedésben és hosszabb ideig megmaradhatnak a Föld jelentős részén.

A NOAA legújabb frissítése kijelentette, hogy az El Niño már „kopogtat az ajtón”, és a Csendes-óceán trópusi térségében az átlag feletti felszíni hőmérséklet emelkedik, megerősítve a Meteorológiai Világszervezet (WMO) korábbi figyelmeztetéseit. Ezzel egyidejűleg a műholdfelvételek „Kelvin-hullámok” megjelenését mutatták a Csendes-óceánon, ami szintén a „születő” El Niñóra utal.

A Csendes-óceán éghajlati ingadozásainak mintázata globális hatással van a világra – a széltől, a hőmérséklettől és a csapadékviszonyoktól a hurrikánszezonok intenzitásáig, sőt a halak eloszlásáig. Pár évente a körülmények az El Niño-tól – a „meleg fázistól” – átfordulhatnak La Niña-ba – a „hűvös fázisba” – és fordítva. Az El Niño idején gyengébbek a szelek az Egyenlítő mentén. A meleg víz visszaszorul keletre, Amerika nyugati partja felé. Ennek eredményeként kevesebb hideg víz emelkedik a felszín felé.

Ennek globális hatása mélyreható. A melegebb vizek hatására a csendes-óceáni sugárfolyam dél felé mozdul és kiterjed, így szárazabb és melegebb időjárás éri az Egyesült Államok és Kanada északi részeit, de a déli államokban nedvesebb az idő.

2020 szeptembere óta folyamatosan zajlanak a La Niña-események, de 2023-ban ez elkezdett megfordulni, és az előrejelzések szerint a körülmények El Niñóba fordulnak át.

A tudósok nagy félelme, hogy az El Niño a következő években megnövelheti az átlaghőmérsékletet, ami az éghajlatváltozás mérésének egyik fő eszköze.

Az óceánok magas hőmérsékletét figyelembe véve az El Niño hatalmas károkat okozhat a vizek élővilágában is, beleértve a halakat és a korallokat – fogalmazta meg további aggályait a NOAA.

Ausztráliában más aggasztó trendek is kialakulhatnak. Az El Niño általában elnyomja a csapadékot Kelet-Ausztráliában a téli és tavaszi hónapokban, ami szárazabb időjárást és a nagy kiterjedésű erdőtüzek kockázatát hozhatja el.

„Ha az El Niño nagynak bizonyul, rekord felmelegedést fog tapasztalni a Föld, de az Egyesült Államok délnyugati részén egy újabb nedves télnek nézünk elébe, a múlt télen tapasztaltakhoz hasonlóan” – fogalmazott a Sentinel-6 Michael Freilich projekt tudósa, a NASA dél-kaliforniai Jet Propulsion laboratóriumában dolgozó Josh Willis.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!