Franciaországban még idén betiltják az eldobható párologtatókat, vagy ahogy ott nevezik a puffokat. Mucsi János tüdőgyógyász szerint a legnagyobb baj az elektronikus cigarettákkal, hogy nikotint tartalmaznak, a gyártóknak ugyanis az az érdekük, hogy újra és újra megvegyék a termékeiket.


Franciaországban betiltják az eldobható párologtatókat, a rendelkezés még idén hatályba léphet. A francia kormányfő szerint az ott puffként ismert termékek a fiatalok számára kaput jelentenek a dohányzáshoz. Magyarországon nikotintartalmú dohányterméket vagy dohányzást helyettesítő más terméket is csak kizárólag a nemzeti dohányboltokban lehet vásárolni. Az interneten azonban számtalan magyar nyelven is elérhető oldal kínál ilyeneket, így akár gyerekek is könnyen hozzájuthatnak ezekhez. Dr. Mucsi Jánossal, a gödöllői Erzsébet Gondozóház tüdőgyógyászával beszélgettünk.

– Az elektromos cigaretták ellen a leggyakrabban megfogalmazott érv, hogy valójában nem tudjuk, milyen anyagok vannak ezekben a termékekben. Ez valóban így van?

– Azt tudjuk, hogy a többségükben nikotin van. Emellett különböző ízesítő anyagok, valamilyen vizes oldószert is tartalmaznak, de lehetnek bennük rákkeltő anyagok, nehézfémek is.

Ráadásul nagyon jelentős lehet a nikotintartalmuk, és nem olyanok, mint egy hagyományos cigaretta, amiből körülbelül nyolcat-tízet szippantanak, majd elnyomják. Ezekkel akár nikotinmérgezést is elő lehet idézni. Sokáig a hagyományos cigarettáról sem tudtuk, hogy milyen káros hatásai lehetnek. Nagyjából 70-80 évnek Kellett eltelnie, mire sikerült bizonyítani a rákkeltő hatásukat. Messze nincs még elég tapasztalatunk az elektronikus cigaretták hatásairól, de az biztos, hogy nem ártalmatlanok. Pláne nem egészségesek.

– ElfBar, puff, vape - ezek a különböző elnevezések lényegében ugyanolyan elven működő termékeket jelölnek, vagy van köztük lényegi különbség?

– Ezek nagyjából hasonló eszközök, amelyek egy nem túl magas hőfokon elpárolgó oldatot hevítenek fel, ebből pára keletkezik, és ezt szívják be a fogyasztók. Hogy melyik gyártó éppen milyen nevet ad ezeknek, az attól függ, milyen néven ismerik meg a fiatalok.

A másik felhasználó réteget azok a felnőttek jelentik, akiknek szükségük van nagy mennyiségű nikotinra, de nem akarnak füstölni, mert azt gondolják, hogy az elektronikus cigaretta kevésbé káros. Ebben lehet, hogy igazuk van, de azt nem tudjuk, hogy ezek a termékek pontosan milyen veszélyekkel járnak. A nikotinfüggőségüket pedig ezek nem fogják megoldani. Sőt, mivel nincs határ, akár sokkal erősebb függőséggel is járhatnak.

– Mi a helyzet azokkal a termékekkel, amikben nincs nikotin?

– Ezek nem okoznak függőséget, tehát elvileg a fogyasztók bármikor abba tudják hagyni.

A nikotinfüggőség pedig erősebb, mint az alkoholfüggőség, nehezebb leszokni róla.

– Az elektromos cigarettákra valóban kapudrogként tekinthetünk?

– Nem túlzás annak nevezni ezeket, mert megnyitják az ajtót a fiatalok számára a dohányzás felé. Körülbelül 15 éve volt egy felmérésünk Gödöllőn, amiből az derült ki, hogy a 18 éves fiatalok 80 százaléka már legalább egyszer rágyújtott. Minden negyedük függő volt, azaz minden nap rágyújtottak legalább egy cigarettára a felmérést megelőző 30 napban.

Tehát az elektronikus cigaretták nem csak a dohányzás felé nyitják ki a kaput, hanem igenis más drogok felé is.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!