Kim Kardashian, Anna Wintour és Oprah Winfrey egy dologban mindenképpen hasonlítanak: mindannyian este 10-kor mennek aludni. Ezek a nők mind tudják, mi a jó, hiszen annak, ha az ember idejében lefekszik, komoly pozitív hatásai lehetnek a szervezetünkre. Nem érhet minket nagy meglepetés, hogy a világ legsikeresebb női hamar befejezik a napjukat, hogy rá tudjanak pihenni a következőre.
A Bright Side utánajárt, milyen pozitív hatásai lehetnek a korai ágybabújásnak, és miért lenne jó, ha te is megfontolnád ezt.
A legtöbbet hozzuk ki az alvásból.
Az alvásunk 90 perces ciklusokból áll össze, REM és a nem REM fázisú ciklusokból. A legmélyebb és legjobb minőségű alvás este 10 és hajnali 2 óra között lehetséges, tehát ha teljesen kipihent szeretnél lenni, jobb, ha korán lefekszel aludni.
Más kutatások szerint pedig a korai alvás megakadályozza az aggasztó, frusztráló gondolatokat, amelyek egész éjszaka ébren tartanak minket, szóval ez egy újabb indok a korai fekvés mellett.
A testünk visszatér a normális működéshez.
Amikor a mély alvási fázisban vagyunk, a testünk regenerálja magát, növekedési hormonokat termel és gyógyítja magát. Ezért a korai lefekvés azt eredményezi, hogy a legjobb formánkat tudjuk nyújtani másnap.
Kevesebb stressz.
Ha nem alszunk eleget az éjjel, a testünkben több stresszhormon marad, és sokkal könnyebben gyülemlik fel a kortizol a testünkben, amitől frusztráltak és idegesek lehetünk. Viszont, ha megszokod a korai lefekvést, akkor a mély alvási fázisod kiegyenlíti a kortizol szinted, így nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb leszel a következő nap. Ráadásul úgy érzed majd, teljesen feltöltődtél.
Kisebb a megbetegedések esélye.
Rengeteg kutatás kimutatta, hogy azok, akik korábban feküdnek le aludni, egészségesebbek azokhoz képest, akik éjszakai műszakban dolgoznak vagy éjjeli baglyok. Azok, akiknek kevés minőségi alvásban van részük nagyobb eséllyel szenvednek majd a jövőben 2-es típusú cukorbetegségben, szívbetegségekben vagy magas vérnyomással.
Jobban tudjuk kontrollálni az érzelmeinket.
Tanulmányok szerint azok az emberek, akik minden éjjel 8 órát alszanak, boldogabbak az életben. Ha nem alszunk eleget, akkor az érzelmeink könnyen ingadozhatnak, és nehezebben tudjuk kontrollálni őket. Ráadásul a korai fekvés korai kelést is eredményez, ezáltal pedig több napfényes órát tudhatunk magunkénak, ami szintén hozzájárul a jó közérzethez és több szerotonint szabadít fel a testünkben.
Te mikor szoktál aludni menni? Hány óra alvásra van szükséged, hogy kipihentnek érezd magad másnap reggel?