Szálloda, skybar, rendezvényterem és galéria is szerepel a tervek között az épületben, amelynek most adták át a pincéjét és a földszintjét, feljebb viszont még javában zajlik a munka.
A Corvin Áruház valaha Budapest legközpontibb épületének számított – évente több millióan vásároltak itt, nemcsak az egész város járt ide, de még vidékről is sokan. Itt volt az ország, sőt a régió első mozgólépcsője a ‘30-as években, aminek akkor messze földről csodájára jártak: akadt, aki még fizetett is azért, hogy kipróbálhassa.
Az első villanyrendőrt (vagyis kezdetleges közlekedési lámpát) is itt helyezték üzembe a ‘20-as évek végén, mégpedig azért, mert az áruház a megnyitásakor akkora tömeget vonzott, hogy muszáj volt szabályozni a gyalogosok és az autósok viszonyát.
Az épület felújítása nemrég újabb mérföldkőhöz ért: az Erste Bank, a Hanami étterem, a Libri könyvesbolt és a patika már korábban megnyitottak, október 19-től pedig a DM és a Spar is várja a vásárlókat. Ennek apropóján kalauzoltak bennünket körbe nemcsak a már elkészült részeken, de a felsőbb szinteken is, amelyek még bérlőkre várnak.
Az új nevén Corvin Palace-nak hívott projekt tulajdonképpen egy családi vállalkozás: a tulajdonosai Balogh Viktor, Balogh Olivér, valamint édesanyjuk, Élő Nóra, illetve édesapjuk, Balogh Ákos. Az épületet még 2001-ben vette meg az édesapjuk akkori cégcsoportja, több másik üzletházzal együtt. Ezek közül a Nyugati téri Skála Metró van még ma is a birtokukban, ott az üzemeltetési feladatokat látják el.
Már régóta tervezték a felújítását, mivel kívülről se volt éppen esztétikus (elég csak a bő 50 év után eltávolított alumínium borítást említeni), valamint gépészetileg és szigetelés terén is bőven hagyott kívánnivalót maga után.
A 2008-as válság jó időre elnapolta a beruházást, 2015-16 környékén került újra napirendre, és hosszas tervezést követően 2020-ra alakult ki a felújítás koncepciója. Ekkor azonban a koronavírus-járvány okozott kényszerű szünetet, valamint az építőanyagok árának elszállása is hátráltatta a munkát.
A projektet szinte teljes egészében banki hitelből finanszírozzák, állami pénz egyáltalán nincs benne (a homlokzatra eredetileg kaptak volna 300 millió forintot, de végül nem tudtak megállapodni a folyósításról).
A pinceszintet kimélyítették, mivel nem volt elegendő a belmagasság, ezért meg kellett erősíteni a talapzatot. Ennek során nem várt nehézségek is adódtak: mivel a főbejárathoz régen hintóval hajtottak be, az alatta lévő rész nagyjából 300 négyzetméteren tele volt töltve építkezési hulladékkal. Ezt a felújítás kezdetekor Bobcat markolókkal kellett eltávolítani, tulajdonképpen ásatási munkát végezve. Utána tudták csak elkezdeni mélyíteni a pincét.
A felső szintek egyelőre nincsenek bérbeadva, most tárgyalnak a potenciális jelöltekkel. Az első emelet iránt egy nagy nemzetközi márka érdeklődik, amelynek kilétét egyelőre nem árulják el, de biztosak benne, hogy nagyon sok embert vonzanának be.
A második és harmadik emeleten valószínűleg szálloda lesz, akár 130-200 szobát is ki lehet itt alakítani. A főbejárattól közvetlen lift vezet majd fel a tetőre, ezzel kiváltva az emlékezetes lépcsősort, amelyen annak idején a Corvintetőt lehetett megközelíteni. Ide egy nívósabb skybart terveznek, de ennek nyitása leghamarabb 2025 tavaszán reális, ahogy a szállodáé is.
„Nem akarunk semmit elsietni, nincs szükségünk arra, hogy kapkodjunk. Inkább megvárjuk azt a bérlőt, aki a lehető legjobban tud együttműködni az épülettel” – mondja Balogh Viktor. A felsőbb színeket szerkezetkész állapotban adják át, a belső kialakítás viszont a leendő bérlő feladata lesz.
A munkálatok során kiderült, hogy az épület számos ékét egyszerűen elrejtették a szocializmusban, például az első emeleten egy gipszkarton álmennyezettel. Itt a beruházók legnagyobb meglepetésükre rájöttek, hogy ennek eltávolítása után gyakorlatilag ömlik be a fény, szóval remek adottságokkal rendelkezik a szint.
Szinte véletlenül akadtak rá ugyanitt több kör alakú, tondónak nevezett domborműre. Ezek egyike egy hajót ábrázol, minden bizonnyal arra a hamburgi befektetőcsaládra utalva, akik eredetileg birtokolták az épületet. Ezt is egyszerűen elfalazták, vélhetően azért, mert a művészi szépség nem illett bele a korszellembe.
Máshol is voltak érdekességek: az ötödik emeleten például elbontottak egy födémet, és egy postagalamb-keltető helyét találták meg. Ide egy rendezvényterem lenne a legideálisabb.
A pincében alagutakat is találtak, amelyek a szomszédos Europeum bevásárlóközpont alá vezettek, melynek helyén annak idején a Népszabadság szerkesztősége is működött. Emellett a Stáhly utca felé is vezetett néhány alagút, a városi legenda szerint azért, mert a vezetőség annyira félt a dolgozóik elszipkázásától más üzletek által, hogy inkább ezen keresztül bonyolította a munkába járásukat.
Most, hogy a pincét és a földszintet átadták, a lépcsőházak felújítása és a felső szintek bérlőinek kiválasztása kerül majd fókuszba.
A pincében két további üzlet fog megnyitni egy hónapon belül, a Stáhly utca felőli oldalon, az egykori Jelen helyén egy művészeti galéria nyílik várhatóan jövő tavasszal Apollo néven (utalva a valaha itt működött mozira), a Somogyi Béla utca felől – ahol korábban a Corvin Cafe nevű hely üzemelt – pedig egy olasz étterem.