Mintegy 29 millió évvel ezelőtt egy meteor lépett be a Föld légkörébe a mai Nyugat-Egyiptom felett. Az objektum becsapódása megolvasztotta a helyi homokot, és egyedi, sárga üveget hozott létre. Az anyag egy része utóbb Tutanhamon melldíszére került - írja a Live Science.
Az üveg máig nagy mennyiségben lelhető fel a régióban. A kutatók már korábban sejtették, hogy az anyag vagy egy becsapódás vagy egy hatalmas meteorrobbanás hatására jött létre.
Egy friss tanulmány szerint előbbi alakította ki a sárga üveget.
A szakértők szerint az anyag korábban egy ritka, becsapódások során létrejövő ásványt, úgynevezett reiditet is tartalmazott.
Egy nagyobb objektum elégése vagy becsapódása elég hőt termel ahhoz, hogy megolvadjon a homok, és üveg alakuljon ki. A becsapódások során azonban jóval nagyobb mennyiségű energia keletkezik, ami már elegendő a reidit létrehozásához is.
Az új vizsgálatban a szakértők az üvegben lévő cirkon szemcséit elemezték, az analízis közben pedig az egykori reidit nyomaira bukkantak. Az adatok így alátámasztják, hogy a Tutanhamon nyakdíszében található üveg egy becsapódás során alakult ki.
Kiemelt fotó: iStock