Kizárólag a felújított épületekről van szó, romos, rossz állapotú kastélyok nem szerepelnek a listán.
Nem kevés kastélyt újítottak fel állami vagy uniós pénzből az egymást követő Orbán-kormányok, ezek sorsa azonban most kérdéses. Azokat közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak vagy más magánjogi szereplőknek adná Lázár János minisztériuma – derül ki a Válasz Online birtokába jutott törvénytervezetből.
A rendszer hasonlatos lenne ahhoz, ami az egyetemekkel történt, így az épületek elveszítenék közvagyon jellegüket. A „kulturális örökség egyes elemeinek fejlesztéséről” címet viselő tervezet a lap szerint azt vetíti előre, hogy a közpénzből és uniós forrásokból megmentett épületeket kiszerveznék magánjogi szereplőknek.
Az ötven vagyonkezelt műemlékből a törvénytervezet mellékletét alkotó lista azokat jelöli ki ingyenes tulajdonátruházásra vagy vagyonkezelésbe adásba, amelyek jó állapotúak. A törvénytervezet mellékletében ezzel szemben az alábbi felújított kastélyokat és palotákat nevesítik helyrajzi szám szerint, a hozzájuk tartozó parkokkal, istállókkal, melléképületekkel és földekkel, erdőkkel együtt:
- Bajna, Sándor-Metternich-kastély
- Dég, Festetics-kastély
- Edelény, L’Huillier-Coburg-kastély
- Füzérradvány, Károlyi-kastély
- Komlódtótfalu, Becsky–Kossuth-kúria
- Nádasdladány, Nádasdy-kastély
- Oroszlány-Majkpuszta, Esterházy-kastély és remeteség
- Sümeg, Püspöki Palota
- Szabadkígyós, Wenckheim-kastély
- Tata, Esterházy-kastély
- Tiszadob, Andrássy-kastély
- Tuzsér, Lónyay-kastély.
A Telex a héten korábban már írt arról, hogy a héten csoportos létszámcsökkentést jelentett be a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF), emiatt bezárják többek között az edelényi és a péceli kastélyt is.