A most záruló kastélyprogram eredményeként felújított kastélyoknak csak egy részét ajánlanák fel nagy vállalatoknak. Bizonyos ingatlanokat továbbra is az állam működtetne.
A 24.hu írta meg, hogy Lázár János új bejelentést tett a kastélyok hasznosításáról. Tavasszal még leginkább arról volt szó, hogy Lázár János 12 kastély privatizálna, a most nyilvánosságra hozott tervek valamelyest árnyalják ezt a képet.
Ennek kapcsán fejtette ki a további elképzeléseit a miniszter.
Szerinte az állami kastélyvagyont három részre érdemes bontani.
Az első részbe tartoznának azok az ingatlanok, melyek továbbra is stabilan állami kezelésben maradnak. Ezek a keszthelyi Festetics-kastély és a Fenékpuszta majorság, a nagycenki Széchenyi-kastély, a geszti Tisza-kastély, amit jövő év májusában adnak át, és a fertődi Esterházy-kastély.
A második részt azok a vagyonelemek tennék ki, melyeket egy-egy nemzetközi háttérrel is rendelkező magyar nagyvállalat „örökbe fogadna”. Lázár ennek kapcsán név szerint a MOL-t, a Richtert és az OTP-t említette meg.
A harmadik részt tennék ki azok a kastélyok, melyeket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő hasznosítana a későbbiekben. Ennek pontos tartalmát a miniszter nem fejtette ki.
Az „örökbe fogadásról” viszont elmondta, hogy az örökbefogadónak gondoskodnia kell arról, hogy minden magyar ember hozzáférjen ezekhez az épületekhez, másrészt az örökbefogadó felelőssége, hogy
A 24.hu emlékeztetett, hogy „Lázár János érdekelt volt a kastélybizniszben. Jelentős bevétellel zárta ugyanis 2019-et az az akkor Lázár János résztulajdonában álló társaság, amely a Hódmezővásárhelyhez tartozó batidai tanyavilágban felépített vadászkastélyt birtokolja. A kastélyt a volt Miniszterelnökséget vezető miniszter és családja földjei veszik körbe.”