Béres András hozzátette: a hazai piacot tekintve a felhőalapú megoldások, az automatizálás - beleértve a mesterséges intelligenciát (AI) és robotizált folyamatautomatizálást (RPA) -, illetve az IT-biztonság azok a területek, amelyek várhatóan a leginkább bővülnek a jövőben.
A szakember az Invitech blogjában arra is kitért, hogy az üzleti szolgáltatói ágazatnak a legnagyobb kihívása a munkaerőhiány, elsősorban az informatika területén, de a meglévő munkaerő megtartása is komoly kihívásokat jelent. Ezen túl pedig az egyre gyakoribb informatikai támadások és incidensek is jelentős terhet rónak a hazai cégekre. Ezek mind erősítik a már említett beruházások bővülését, és elsősorban a kiszervezés irányába mutatnak.
Erősödik a bérelhető informatika iránti kereslet
"A belső arányok egyértelműen a projektalapú szolgáltatások és a rendszerintegráció felé fognak eltolódni, de a konzultációs és támogatási szolgáltatások is nagyobb arányban jelennek meg a hazai IT-költésekben" - vetítette előre Béres András.
"Egyre kevésbé jellemzőek az egyszeri, nagy értékű informatikai beruházások, melyeket időről időre meg kell ismételni az eszközök életciklusa miatt, helyette inkább a tervezhető, az aktuális piaci igényeket költséghatékonyabban kiszolgáló bérelhető informatika iránt nő a kereslet" - tette hozzá.
Ennek oka egyrészt a technológia folyamatos és egyre gyorsuló változása, másrészt a szakemberhiány is. Hiába engedhetné meg magának egy cég, hogy 3-5 évente lecserélje gépparkját és fejlessze alkalmazáskörnyezetét, ha nincs hozzá megfelelő szakembere. De ez fordítva is igaz.
Egyre népszerűbbek a hibrid modellek
Ez alapján az informatikai környezet bizonyos részeit kiszervezik, míg mások továbbra is házon belül maradnak. Mindennek pedig összhangban kell lennie az adott társaság munkaerő-lehetőségeivel és jövőbeni üzleti fejlesztéseivel is.
Új generációs felhők és mesterséges intelligencia az üzleti informatikában
"A digitalizáció abszolút a kezünk alá dolgozik" - emelte ki az Invitech vállalati szolgáltatások vezérigazgató-helyettese.
"Az automatizáció és a mesterséges intelligencia humán erőforrásokat szabadít fel, miközben másfelől az üzletileg kritikus alkalmazások fejlesztése és finomhangolása plusz erőforrásokat igényel. Így az üzemeltetésből felszabaduló erőforrások a fejlesztésre, a hatékonyság javítására, összességében pedig a vállalati digitalizáció felgyorsítására fordíthatók" - részletezte az Invitech termékmenedzsment és termékmarketing vezetője.
Nagyobb büdzsé, több szakember - Ezek az európai trendek
Az infokommunikációs vállalat blogjában a hazai tendenciák és tapasztalatok mellett az európai IT-piaci trendeket is kiemelte. A ComputerWeekly.com felmérése szerint a már megvalósult informatikai befektetések területén a "dobogós" beruházások:
- az IT-automatizálás,
- a kiberbiztonság és kockázatkezelés,
- valamint a felhőinfrastruktúra deployment (telepítés) és migráció.
A kutatás négy térséget vizsgált: Egyesült Királyság és Írország (UKI), Franciaország, Németország, Ausztria és Svájc (DACH), illetve Európa többi része.
Franciaországban az üzleti intelligencia (BI) és az analitika végzett az első helyen, angol nyelvterületen a felhő (cloud computing) jár az élen, a németajkú országoknál és Európa többi részében pedig az automatizáció. Ugyanakkor érdekes módon a mobil fejlesztések és a blokklánc (blockchain) a lista végén kullognak.
A válaszadók majdnem háromnegyede (71%) számít arra, hogy az elkölthető büdzsé összege nőni fog. Továbbá a felmérés szerint mindenhol az IT-csapat bővítésével kalkulálnak, csak eltérő mértékben.
A DACH országokban a cégek több mint fele venne fel új IT-s munkatársakat, Franciaországban ez az arány 10% alatt marad. A kutatásban 800 európai döntéshozót kérdeztek meg.
Kiemelt fotó: iStock