Világméretű visszaesésről számol be az amerikai Freedom House éves demokrácia jelentése, amely alapján a Népszava azt írja, India és az Egyesült Államok lecsúszása megdöbbentő, a kedvezőtlen magyar értékelés már megszokott, Magyarország a politikai jogokra adható 40 pontból 26-ot, a polgári szabadságjogokra 60-ból 43-at kapott, a 69 pont a "részben szabad" minősítésre volt elég.
A rangsorban olyan államok vannak előttünk, mint Peru, Szenegál, Tunézia, Botswana, Namíbia, Mongólia. A szomszédos országok közül csak Szerbiában rosszabb a helyzet (64 pont), Románia 83, Horvátország 85, Szlovákia 90, Ausztria 93, Szlovénia 95 pontot, és "szabad" minősítést kapott.
A Freedom House szerint India a "részben szabad" kategóriába Narendra Modi miniszterelnök hindu nacionalista politikája miatt csúszott, de az Egyesült Államoknak (83 pont) is meg kell erősítenie Donald Trump elnöksége után a demokrácia intézményes garanciáit, ha vissza akarja nyerni hitelességét a világ szemében.
A független, de amerikai kormányzati támogatást élvező szervezet szerint a demokrácia állapotának sokat ártott a koronavírus- járvány.
Koronavírus - Még több hír a témában
Hétfőtől kötelező lesz az FFP2-es maszk használata a XII. kerületi polgármesteri hivatalban
Hadházy megszerezte a kínai vakcina engedélyét
Bejelentették, hogy elmarad a hétvégi tömeges oltás, majd eltűnt az erről szóló hír
A pandémiát egyes államokban, például Magyarországon és a Fülöp-szigeteken a kormány hatalma megerősítésére, jogkörei bővítésére használta, megemlítik, hogy az Orbán-kormány a járvány alatt korlátozta a költségvetés független ellenőrzését és gyakorlatilag megtiltotta, hogy az egynemű párok gyermekeket fogadhassanak örökbe.
Módszertan
A Freedom House ugyanazt a tíz politikai jogot és tizenöt polgári szabadságjogot vizsgálja mindenhol. A teljes szabadság 100 pontot jelent, a totális diktatúra 0 pontot. Az osztályzatok alapján az országokat és területeket a szabad, részben szabad és nem szabad kategóriákba sorolják.