Egy új tanulmány alapján este 10 és 11 óra között a legideálisabb ágyba kerülni - írja az MTI. Az eredmények azt mutatják, hogy azoknál alakul ki a legkisebb eséllyel szív- és érrendszeri betegség, akik ebben az időszakban fekszenek le.

David Plans, az Exeteri Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint szervezetünk egy 24 órás belső órához igazodik, ez a cirkadián ritmus, amely a fizikai és mentális működését szabályozza. Bár az epidemiológiai kutatásból nem lehet ok-okozati következtetéseket levonni, a szakemberek úgy vélik, hogy a túl korai vagy kései lefekvés negatív hatással van a cirkadián ritmusra, és így a szív- és érrendszer egészségére. Eddig ezt egyetlen kutatásban sem mérték fel.

Az új vizsgálatban a UK Biobank brit adatbázis alapján 88 ezer ember 2006 és 2010 közötti adatait elemezték. A résztvevők átlagkora 61 év volt, 58 százalékuk nő. Egy kérdőív révén részletes információkat adtak meg életmódjukról is, majd a szakértők az adatokat összevetették a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus, az agyvérzés és a krónikus iszkémiás szívbetegség jelentkezésének gyakoriságával.

Tetra Images / Getty Images

Az átlagosan vizsgált 5,7 év alatt 3172 embernél alakult ki szív- és érrendszeri betegség, ez a résztvevők 3,6 százaléka.

A legritkábban azoknál léptek fel ilyen rendellenességek, akik rendszeresen este 10 és 11 óra között feküdnek le aludni.

Annál, aki este 11 és éjfél között kerül ágyba, 12 százalékkal emelkedik a megbetegedés esélye, a csak éjféltől kezdődő alvásnál viszont már 25 százalékkal nő a kockázat. Meglepő módon annál is 24 százalékkal emelkedik a rizikó, aki már este 10 óra előtt lefekszik. Az eredmények alapján nőknél jóval nagyobb mértékben jelentkezett a kései lefekvés negatív hatása, mint a férfiaknál.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!