Anna és Dávid alig pár év alatt, a semmiből építették fel közös farmjukat. Ma már több ezer állatot nevelnek, kényelmesen megélnek belőle, videóikra pedig százezrek kíváncsiak.
Bekölce egy néhány száz lakosú kis falu Heves és Borsod megye határán, Budapesttől nagyjából kétórányi autóútra. Egerbe ugyan viszonylag könnyen és gyorsan be lehet jutni, mégis olyan érzése van az embernek, mintha a semmi közepén lenne. Itt találta meg új otthonát Juhász Szép Anna és Goldmann Dávid, akik mindketten teljesen átlagos, városi életüket hagyták hátra a gazdálkodás kedvéért.
Igaz, Dávid eredetileg vidéken nőtt fel, onnan költözött városba fiatal felnőttként. Nem is feltétlenül akart visszatérni a gyökereihez, egy hosszabb utazás után egyszer csak mégis megfogalmazódott benne, milyen jó lenne egy tanyán élni mindentől távol.
„Szerintem egy csomó embernek van hasonló gondolata, csak én meg is léptem” – teszi hozzá. Kezdetben még egyedül volt, két év elteltével ismerkedett meg párjával egy online társkeresőn.
Ő maga is belátja, hogy ez elég merész lépés volt, utólag belegondolva a saját lányának biztosan nem engedné meg. De mint mondja, egy huszonéves, szerelmes lánynak lehet magyarázni az észérveket, úgysem azok fognak nyerni.
Családja kezdetben nagyon nehezen fogadta el a történteket, hónapokig hadilábon álltak lányuk döntésével. Csak akkor nyugodtak meg, amikor először meglátogatták, és látták, hogy jó kezekben van: Dávid szereti és gondoskodik róla.
Annyit dolgoztak, hogy veszekedni se maradt energiájuk
Első közös lakóhelyük egy úgynevezett off-grid tanya volt Somogyban, ahol kizárólag az internetért fizettek, egyébként nem volt se kiépített villany, se gáz és vezetékes víz. Önellátó gazdaságot működtettek, saját magukon kívül akkor még csak a rokonaikkal osztották meg az általuk termelt élelmiszereket.
Egy ideig komfortosan érezték magukat ebben a szerepkörben, egy ponton viszont be kellett ismerniük két dolgot. Az egyik, hogy az önellátás kemény dió, a másik pedig, hogy rettentő önző, mert nem ad értéket a társadalomnak.
Az általuk Remény Farmnak elkeresztelt birtokot előző tulajdonosa már legalább 10 éve hirdette, amikor 2019-ben rátaláltak, de addig senkinek nem kellett.
„Iszonyú dombos a terület, növényeket nehéz itt termelni, állattenyésztésre viszont ideális. Romos épületek sorakoztak rajta, ez sem könnyítette meg, hogy gazdát cseréljen. Mi viszont egyből beleszerettünk: ez volt az első és az utolsó tanya, amit megnéztünk.”
Anna tisztán érzelmi alapon is odaköltözött volna, de ráhagyta Dávidra, hogy racionális érveket is figyelembe vegyenek a döntés előtt. Mivel állattartással szerettek volna foglalkozni, és a terület gyakorlatilag csak erre volt igazán alkalmas, minden mellette szólt.
A négy évet, amióta ott élnek, szinte megállás nélkül munkával töltötték. Nulláról újították fel a romos épületeket és vezették be a közműveket a területre. Takarítaniuk, gazolniuk is rengeteget kellett, hogy normálisan közlekedni tudjanak a farmon.
„Folyamatos az életszínvonalunk javulása, napról napra hozzáteszünk valamit. Az utóbbi 1-2 hónapban kezdtük el igazán azt érezni, hogy látjuk a fényt az alagút végén.”
Olyan soha nem volt, hogy azt mondták egymásnak, bárcsak be se vállalták volna ezt az egészet. Szerintük ha az ember már belevágott, nem is szabad ilyesmin gondolkodni.
„Az első szezon, amikor még lakókocsiban laktunk, cudar volt. Áprilisban költöztünk ide, és valamikor szeptember-októberben lehetett, hogy egyszer csak ránéztem Dávidra és azt mondtam: észrevetted, hogy az elmúlt fél évben egyetlen egyszer se veszekedtünk?” – idézi fel Anna. Akkor jöttek rá, hogy minden nap végére annyira elfáradtak, hogy egyszerűen nem maradt energiájuk veszekedésre.
A Covid-időszakból is szerencsésen jöttek ki, amihez nagyban hozzájárult, hogy végül elvetették azt a tervüket, miszerint éttermeknek szeretnének beszállítani.
Magánszemélyeknek pedig autóból, érintkezésmentesen is át tudták adni a rendelést, emiatt minden előzetes félelem ellenére végül meglehetősen zökkenőmentes volt számukra a járvány időszaka. Ráadásul bezárkózniuk sem kellett, ugyanúgy szabad levegőn voltak és sétálni is eljárhattak.
8 ezer csirke már nekik is sok volt
Dávidnak állítása szerint nem igazán hiányzik semmi a korábbi életéből, Annának talán a programok, de Egerbe bármikor el tud menni, ha arra vágyik. Mindazonáltal egyiküknek sincs akkora szociális igénye, inkább introvertált a személyiségük.
Korábbi barátaik közül az a pár ember, aki támogatta és megértette őket, mellettük maradt, a többiek pedig fokozatosan lecserélődtek. De szerintük természetes, hogy ha valaki ennyire új közegbe kerül, annak a baráti köre is megváltozik.
„Végül is, ha 18-19 évesen valaki azt mondta volna nekem, hogy ez lesz az életem, én magam se hittem volna el neki. Emiatt senkinek nem róhatom fel, ha furcsán néz rám és nem tudja elfogadni a döntésemet” – ismeri el Anna.
A családjuk most már elfogadó, amihez nagyban hozzájárult, hogy látszik a farmon a fejlődés: kényelmes és természetközeli életük van, amit ők áldásként fognak fel.
Tavaly minden héten vágtak, ezzel elment egy teljes napjuk, majd két nap a csomagolással és egy a szállítással. Ezzel párhuzamosan el kellett látniuk a többi állatot, köztük a folyamatosan érkező naposcsibéket, és ott voltak még az elkerülhetetlen karbantartási munkák is.
Az első évben még mindent ketten csináltak. Most már van segítségük, például Dávid öccse a barátnőjével, valamint a faluból is rendszeresen járnak hozzájuk dolgozni, így eloszlanak a feladatok. Ennek köszönhetően jutott idejük arra, hogy jobb ólakat építsenek, ahol automatizálva van a vízadagolás, és az etetés is kényelmesebb. A nyári szezon még így is reggeltől estig munkával telik, cserébe viszont szemmel látható a fejlődés.
„Nemrég elkezdtük lekeríteni a legelőket, hogy egyszerűbb legyen kihajtani a marhákat. Ezek egyenként pici nüanszoknak tűnhetnek, mégis apró legókockákként mindegyik hozzájárul ahhoz, ahol tartunk” – mondja Anna.
Ők ketten már az elejétől fogva megéltek ebből, azért is választották a csirketartást fő profiljuknak, mert marhákból sokkal lassabban és nehezebben tudtak volna eladható terméket készíteni. Ez a rész azóta is veszteséges, de a csirkék által termelt bevétel ellensúlyozza, így ilyen téren is folyamatosan fejlődni tudnak.
„Egy csirke megnő 12-13 hét alatt, és rögtön bevétel van belőle. A marhatartás viszont egyfajta szívügyünk, mivel ezzel lehet javítani a legelőket és a körülöttünk lévő környezet minőségét. Emiatt szóba se jött, hogy egyáltalán ne foglalkozzunk vele.”
Poénból kezdtek TikTokozni, 350 ezer követőnél járnak
Aki az elmúlt hónapokban megfordult a TikTokon, szinte biztosan szembejött vele a Remény Farm valamelyik videója. Követőik száma egészen szédítő iramban növekszik, pedig mint mondják, leginkább csak poénból kezdték az egészet.
„Egyáltalán nem számítottunk arra, hogy így be fog robbanni. Majdnem három évig fent voltunk anélkül, hogy egyetlen videót posztoltunk volna, csak 2022 novemberében tettük közzé az elsőt.”
A trendekkel mindenesetre elég jól képbe kerültek azalatt, amikor csak passzív felhasználók voltak. Bár az igazsághoz hozzátartozik. hogy Anna korábban is készített már angol nyelvű videókat a YouTube-ra, elsősorban a magyar népi kultúráról – ez a fő hobbija, ami az öltözködésén is meglátszik. Dávid bátorította, hogy folytassa, de álmukban sem gondolták volna, hogy ekkorát fog szólni.
„Amit mi csinálunk, merőben szokatlan, kilóg a TikTok átlagos tartalmai közül, ezért könnyen megragadja a figyelmet. Emellett az emberek alapvetően is szimpatikusnak, érdekesnek találják a természetközeli életmódot” – fejtegetik sikerük titkát.
Nem áll mögöttük profi marketinges stáb, teljesen maguktól sajátították el a műfaj alapjait. Koncepció sem volt a fejükben, csak annyit szerettek volna, hogy a tartalmaik legyenek frappánsak és viccesek. Baráti körükben persze ma már más TikTok-felhasználók is vannak, velük gyakran beszélgetnek arról, hogyan válhatnának még jobbá.
@remenyfarm Te kivel indítanál farmot? Jelöld meg! ?? #reményfarm #farm #tanya #vidék #fenntarthatóság #szabadtartás #állat #baromfi #csirke #marha #bárány #ezamitörténetünk #azéntörténetem #szerelem #hivatás ♬ eredeti hang - Remény Farm
@remenyfarm Te is befeküdnél közéjük? ?? #reményfarm #farm #tanya #vidék #fenntarthatóság #szabadtartás #állat #csirke #csibe #tyúk #kakas #nevelés #tojás #baromfi ♬ eredeti hang - Remény Farm
Nem akarnak turistalátványossággá válni
Bár a videók népszerűségéből egyenesen következik, hogy sokan néznék meg a farmot élőben is, erre csak korlátozott keretek között van lehetőség.
„Mi alapvetően nem turisztikai attrakció vagyunk, hanem egy munkafarm, nincs arra kapacitásunk, hogy vendégeket fogadjunk” – tisztázza Anna. Szoktak ugyan lenni meghirdetett nyílt napjaik, főleg a nyár folyamán, de csak akkor, ha a többi feladatuk mellett marad rá erejük és idejük.
Az utcán ugyanakkor bárkivel szívesen szelfiznek, aki felismeri őket, és a vásárlóikkal is örömmel elbeszélgetnek. Azt viszont nem szeretnék, ha ez a munkáról szóló mindennapjaikba is beszivárogna.
„Elértük azt a méretet, ami kényelmes és hosszabb távon is fenntartható. Innentől a fő feladatunk inkább az, hogy a minőségen javítsunk. Szeretnénk folyamatosan fejlődni és továbbképezni magunkat szakmailag” – mondja Dávid.
„Boldogok vagyunk, nem cserélnénk el semmire ezt az életet. Ráadásul minden sokkal simábban megy, mint ahogy elképzeltük: más esetekben azt szoktuk meg, hogy a kitűzött céljaink inkább a vártnál lassabban valósulnak meg, a farmmal viszont már most ott tartunk, ami csak évekkel később tűnt reálisnak. Kell ennél több?”