Normál esetben az anya és a gyerek eleinte nagyban függenek egymástól, majd ez szépen lassan elkezd lazulni, míg végül a gyerekből független felnőtt lesz. Azonban nagyon sokszor ez nem igazán így valósul meg. A Huffingtonpost szakértők segítségével összegyűjtött 10 jelet, amik arra utalhatnak, hogy még nem sikerült teljesen leválnotok egymásról az anyukáddal.


(Ezekben a példákban az anyuka nagy igényű, erőszakos személyiség, a gyerek pedig egy anyától függő egyén, aki szeret mások kedvére tenni. Ez a felállás fordítva is megtörténhet.)

#1 Az anyukád irreálisan sok időt és figyelmet igényel

Te is sokszor érzed azt, hogy el kell dobnod mindent a kezedből, ha anyukád hív, még akkor is, ha aznap már beszéltetek egyszer? Vagy esetleg lemondasz programokat az ő kedvéért? Ez sajnos egyikőtöknek sem jó, hosszútávon pedig negatív érzelmeket, neheztelést vihet a kapcsolatotokba. Nem csak neked, de neki is szüksége lenne egy kis magánszférára, így ne hagyd, hogy minden szabadidőtöket együtt töltsétek, még akkor se, ha esetleg ettől bűntudatod lesz.

#2 Felelősséget érzel az anyukád lelkiállapotáért

Ha sokszor érzed ezt, az már régen rossz, hiszen csakis ő tudja befolyásolni az érzelmeit. Kis korban a szülők rászoknak erre, és sokszor még akkor is gyakorolják, amikor a gyerek felnőtt. "Szomorú vagyok, amikor nem hívsz." "Aggódtam érted, amiért az csináltad." Az ilyen anyával élők azon kaphatják magukat, hogy egyfolytában boldoggá és nyugodttá próbálják tenni édesanyjukat, és sokszor hajlamosak más kapcsolataikba átültetni ezt a kölcsönös függést, amivel természetesen megmérgezik azt.

#3 Hazudsz az anyukádnak, nehogy csalódást okozz neki

Ez még gimnáziumban oké, de felnőttként már magad felelsz a tetteidért, nincs szükséged arra, hogy az anyukád megtanítsa mi a jó és mi a rossz. Ha nem tetszik neki, ez van. Az őszinteség sokat segíthet ennek megjavításában. Mondd el neki, hogy mit fogsz csinálni vagy mit csináltál és miért. Ez nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy egy egészséges felnőtt kapcsolat alakuljon ki köztetek.

#4 Pénzügyileg az anyukádra támaszkodsz

Természetesen mindenki életében eljöhet az, hogy hirtelen kirúgják, vagy csak simán megszorul pénzügyileg, és ilyenkor teljesen elfogadott az anyukánktól (vagy apukánktól) egy kis segítséget kérni. A probléma akkor van, ha semmi gond nincsen a családi büdzsével, és anya mégis rendszeresen adakozik. Ez azt is jelenti, hogy belelát a költségvetésbe, tisztában van a kiadásokkal, így irányíthatja, hogy mire költöd a pénzed, ami megakadályozza, hogy önálló felnőtt legyél. Ennek jobb minél előbb véget vetni.

#5 Hagyod, hogy az anyukád végezze el a piszkos munkát

Egy önálló felnőtt képes kimosni a ruháit, takarítani, sütni-főzni, időpontot foglalni az orvoshoz, elintézni a nyaralást. Az anyukád lehet, hogy csak segíteni akar azzal, hogy mindezt elintézi helyetted, azonban ha hagyod, azzal a saját fejlődésedet gátlod meg. Meg kell tanulnod ellátni magadat és törődni magaddal.

#6 Az anyukád elvárja, hogy egyeztess vele döntés előtt

Teljesen rendben van, ha kikéred a tanácsát, de ha kötelességednek érzed, hogy anyukádhoz menj, mielőtt meghozol egy döntést, az már nem egészséges. Felnőttként egyedül kéne meghoznod minden döntést, sőt, képesnek is kell rá lenned. De ne hagyd, hogy anyukád amiatt szidjon le, hogy nem mentél hozzá, vagy esetleg szerinte rosszul döntöttél, mert neki ebbe sajnos már nincs beleszólása, önálló felnőtt vagy, úgy döntesz, ahogy jónak látod.

#7 Megsérti a magánszférádat azzal, hogy megnézi a sms-eidet, emailjeidet, stb.

Ez még kisebb korban sem egészséges, nemhogy felnőttként. Ne hagyd, hogy anyukád beleturkáljon a cuccaidba, vagy napi szinte ránézzen a közösségi oldalaidra, azt meg pláne ne engedd, hogy ezek miatt számon is kérjen. Minden kapcsolat alapja a bizalom. Ezt vele is meg kell értetni

#8 Néha úgy érzed, hogy versenyzel az anyukáddal

Alap esetben egy anya büszke a gyermeke eredményeire, képességeire, és ez fordítva is így van. Ha felmerül a versengés érzése, érdemes megvizsgálni, miért ütötte fel a fejét. Ha az anya nem hagyja a gyermekét kibontakozni, az nagyban megsértheti a gyerek önbizalmát, nem fogja elég jónak érezni magát. A versengés megnyilvánulhat külsőségekbe, figyelemért való harcban (pl. az apuka figyelméért), eredményekben, stb. Le kell ülni, és megbeszélni az okokat.

#9 Az anyukád hagyja, hogy felelőtlenül viselkedj

Ez két okból is eredhet. Az egyik, hogy bűntudata van, amiért rosszul nevelt fel, vagy csak szimplán nem akarja, hogy függetlenedj, ezért felhívja a főnöködet, hogy beteg vagy, közben csak nem tudsz másnaposan kikelni az ágyból. Ezzel megóv a negatív következményektől és valószínűleg folytatni fogod azt, amiről te is tudod, hogy rossz. Természetesen ez többet árt, mint használ.

#10 Túl sok részletet oszt meg a magánéletéről

Nincs annál csodálatosabb dolog, mint amikor mindent megbeszélhetsz az anyukáddal. Természetesen ennek is vannak keretei, van, amit szimplán nem osztotok meg egymással. Jogosan gondolod, hogy ez már egy kicsit sok, mikor elmeséli az egyik szexuális élményét, vagy mindenről beszámol a szerelmi életével kapcsolatban. Mondd meg neki, hogy szereted, imádod, de ezt inkább beszélje meg az egyik barátnőjével.

Címlapkép: Unsplash



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!