A magas infláció és az orosz-ukrán háború azt eredményezte nemcsak Magyarországon, hanem az egész Európában, sőt a világon, hogy elkezdtek felfelé kúszni a kamatok. Ez a tendencia itthon is kézzel fogható, de egyelőre közel sem drámai, erről beszélt Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa.

A szakember szerint az elmúlt években hozzászokhattak az emberek a hitelpiacon a mindössze 2-3 százalékos kamatokhoz, ami évtizedes távlatban is rendkívül kecsegtetőnek számított. A jelenleg zajló gazdasági folyamatok hatására ugyanakkor ettől a szinttől egyre inkább kezdünk eltávolodni és visszatértünk az 6-7 százalékos kamatokhoz.

Ha csak ezt a két adatot hasonlítjuk össze, akkor értelemszerűen kirívóan magasnak tűnnek a jelenlegi kamatok, de ez csak első ránézésre van így, hiszen most tartunk ott, ahol nagyjából egy évtizeddel ezelőtt. A 6-8 százalék közötti hitelkamatok tekinthetők mindenkori átlagnak, ebben mozgunk jelenleg. Ráadásul ez még mindig a várható 10 százalék körüli infláció alatt van

- hívta fel rá a figyelmet.

Mint fogalmazott, aki a közeljövőben hitel felvételét tervezi, megéri minél előbb lépnie, mert egyelőre semmi nem utal arra, hogy a kamatok egyhamar visszafordulnának.

Vincze Krisztián elmondta, még ha az ukrajnai háborúnak holnap vége is lenne, azzal a világgazdaság egyik napról a másikra nem állna talpra, így a hitelkamatok sem kúsznának vissza a korábbi szintekre.

Minden előrejelzés arra utal, hogy a kamatok még feljebb mennek az elkövetkező hónapokban, és nyár végére, a harmadik negyedévre már a 7-8 százalékot is elérhetik a legjobb ügyfélminősítés esetén. Így aki hitelre szeretne ingatlant vásárolni, nem érdemes túl sokáig várnia. Minél hamarabb nyélbe üti valaki az üzletet, annál jobban jár, tulajdonképpen spórolni tud a hitelen

- magyarázta.

A GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa végezetül hozzátette, nehéz jóslatokba bocsátkozni arra vonatkozóan hogy meddig emelkednek a hitelkamatok, de várakozásaik szerint leghamarabb másfél, két év múlva kezdhetnek majd érzékelhetően esni. Ekkor pedig mindazok kedvezőbb kamatra válthatnak majd, akik esetleg most magasabb értéken veszik fel a hitelüket.

Kapcsolódó

Duna House: átrendeződik az ingatlanpiac

Az újépítésű árak jelentős növekedése miatt várhatóan egyre több lakáskereső választ majd használt ingatlant vagy albérletet.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!