A koronavírus delta és omikron variánsainak egyidejű terjedése miatt fertőzéscunami, a fertőzöttek számának szökőárszerű megugrása fenyeget - figyelmeztetett szerdai genfi sajtótájékoztatóján az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.
A delta és az omikron olyan ikerveszély, amelyek miatt a fertőzöttek száma korábban nem látottra nő, csúcsra járatva a kórházi kezeléseket és a halálozásokat
- mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.
Nagyon aggódom amiatt, hogy a különösen fertőzőképes és a deltával egy időben terjedő omikron esetcunamihoz vezet. Ez hatalmas nyomást gyakorol már most és fog a jövőben is a kimerült egészségügyi személyzetre és az összeomlás szélén álló egészségügyi rendszerekre
- tette hozzá.
Tedrosz ismételten felszólította az országokat, hogy igazságosan osszák el a védőoltásokat, és figyelmeztetett, hogy a gazdagabb országoknak az emlékeztető oltások iránti lelkesedése megfoszthatja a szegény országokat a vakcináktól.
A főigazgató hozzátette: a WHO azért kampányol, hogy minden országban 70 százalékos legyen a lakosság átoltottsága 2022 közepére, ami hozzájárulhat a járvány akut szakaszának a lezárásához.
December 22. és 28. között napi átlagban közel 900 ezer új fertőzöttet regisztráltak a világban, az elmúlt 24 órában minden korábbinál több megbetegedést jelentettek több országból, így az Egyesült Államokból, Ausztráliából és számos európai országból. Ez utóbbiak Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország, Ciprus és Málta.
Szilveszterkor lesz a második évfordulója, hogy Kína értesítette a WHO-t huszonhét, Vuhanban felfedezett, ismeretlen eredetű vírusos tüdőgyulladásos megbetegedésről.
A járvány kezdete óta több mint 281 millió koronavírus-fertőzöttet jelentettek a világban, és több mint 5 millió ember halálát okozta a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19 betegség.
Koronavírus
Majdnem mindenki be van oltva a Honvédségnél
A katonák 99 százaléka kapott oltást.
60 százalékkal csökkentheti a súlyos COVID kockázatát a fogyás
Montenegróban lefújták a szilveszteri bulikat