Idén az ENSZ Turisztikai Világszervezete Tokajt választotta a világ legjobb kiemelt települései közé. Neked is látnod kell, hogy milyen fejlődésen megy keresztül ez a régió.

Előre szólok, hogy nem fogok tudni objektíven írni egy olyan környékről, amibe évek óta szerelmes vagyok.

Pedig nem köt ide semmi, nem ide születtem, nem volt itt nyaralónk, és nem szüreteltem soha egy fürt szőlőt sem a borvidéken. Mégis érzem a kapcsolódást az első kirándulás óta. Van valami a levegőben, a borokban, az itt élő emberekben, ami nagyon egyedivé teszi az egész környéket, és hála a folyamatos fejlesztéseknek, ezt az érzést egyre könnyebb másoknak is átadni.

Persze nem kell ezt pont nekem elhinni, hihettek annak a nívós, külföldi díjnak is, amit októberben érdemelt ki Tokaj:

Ezzel először nyert magyar település ilyen rangos turisztikai díjat, és került az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) által a világ legjobb kiemelt települései közé.

A rangos nemzetközi díj elismerése az eddigi felújításoknak, és mozgatórugója a további turisztikai fejlesztéseknek. A cél pedig nem kisebb, mint hogy hazánk egyik legkedveltebb célpontjává váljon a világörökségi borvidék és a tokaji aszú névadó települése.

A Zemplén hegyei, a Bodrog és a Tisza találkozása, a történelmi örökségként fennmaradt várak és kastélyok megannyi programot szolgáltatnak a környéken.

Többek között a Megyer-hegyi Tengerszem, a Zemplén Kalandpark, a Sárospataki Rákóczi-vár, és a Boldogkő vára is bakancslistás élmény.

A Tarcali Áldó Krisztus szoborhoz már csak azért is megéri felmenni, mert a dombtetőről fantasztikus látvány nyílik a szőlőtáblákra és a bányatóra.

Ugyanakkor Tokaj elsősorban a borturizmushoz köthető. És talán laikusként félve indul neki az ember, de némi felkészülés után, egy semmihez sem hasonlítható, borászatokkal tűzdelt utazásban lehet részünk.

Ha van pár napunk a környékre, mindenképpen érdemes pincetúrában gondolkodnunk, és ahhoz, hogy megfelelően állítsuk össze a napirendet,

Ebben a könyvben több mint 170 borászatot, többszáz bort és rengeteg hasznos tippet találunk. Van olyan fejezet, amiből például kiderül, hogy hogyan szervezhetünk meg magunknak egy felejthetetlen utazást.

De jó kiindulási pont lehet egy olyan szálláshely is, mint az Andrássy Kúria & Spa. A tarcali ötcsillagos wellnesshotelben egyszerre lazíthatunk, és kaphatunk betekintést a régió gasztronómiájába.

A séf 2021 óta Varjú Imre, így az elismerések szorosan kapcsolódnak az ő víziójához.

Az alapanyagok beszerzése helyi termelőktől történik, de emellett a poharakba kerülő borok is a legkiválóbb helyi pincészetekből érkeznek.

Ebben nagy szerepe van Langó Tamás, Michelin Guide Hungary Sommelier Award díjas sommeliernek is.

És ha a Bobajkában kóstolunk pár bort, és ily módon megismerkedünk a borvidékkel, talán könnyebben hozunk döntést, hogy merre induljunk tovább. Az Andrássy Kúriában pedig segíteni tudnak a különböző kirándulások megszervezésében is.

A Bobajka mellett azt őszi utazásom alkalmával még két top gasztronómiai élményben volt részem. Az egyiket a Tortugának köszönhetem.

A Tortuga a tokaji Minaro Hotel étterme. De ebédre az is betérhet hozzájuk, aki nem a hotelben száll meg.

A kínálata bármelyik budapesti, belvárosi étteremmel felveszi a versenyt.

A klasszikus magyar alapanyagok és fogások mellett egy csepp Ázsiát is találhatunk itt, és nem a megúszós, magyarosított módon. A Tom kha leves például abszolút tradicionális módon készül.

De a bodrogkeresztúri Dereszla pincészet bisztrója sem okozott csalódást.

A Dereszla Bisztró a Bodrog partján, a pincészettel szemben található. Zárójelben megjegyzem, hogy a pincészetet is illik körbejárni.

A Delikátesz boltban pedig rengeteg íncsiklandó szuvenír sorakozik. Nem csak borok, hanem szörpök, lekvárok, környékbeli finomságok.

A bisztró épülete döbbenetes, designdíjas (BigSEE Építészeti díj 2022) remekmű. Szinte együtt lélegzik a vízparttal. Szavakban lehetetlen átadni, hogy mennyire tökéletesen illeszkedik a tájba.

És a benne található fine bistro szintén kihagyhatatlan élmény.

A borászatokról már nehezebb megfelelő szakmaiság nélkül nyilatkozni.

Ha valahol, hát itt jól fog esni a kísérletezés is. És a megfelelő borászatnál rengeteg olyan információt szívhatunk magunkba, aminek segítségével érthetőbb lesz, hogy miért akkora kincs, ami itt van.

Én most cikkem záróakkordjaként három borászatot emelnék ki, akikkel mindenképpen érdemes közelebbről megismerkedni.

Patricius Borház (Bodrogkisfalud)

A tokaji borvidéken található Patricius Borházat a Kékessy család múltból táplálkozó és a jövő iránt érzett borászati elhivatottsága hívta életre.

Hat, történelmi első osztályú dűlő gazdagságát ötvöző, 68,5 ha nagyságú birtok központja Bodrogkisfaludon, a Várhegy-dűlőben épült fel az 1867-ben megjelent, Tokaj-Hegyalja Albumban is szerepelő uradalmi présház átalakításával, melyhez ma már egy organikus stílusban épült, modern, gravitációs rendszerű borászat is csatlakozik, tökéletesen tükrözve a hagyományok és a korszerű modernitás együttélését a világörökségi tájban.

"Tisztában vagyunk vele, hogy elődeink sokat elértek és azt is tudjuk, hogy ezeket a hagyományokat kell újra éleszteni és tovább adni. Együtt élünk a régi értékekkel és merítünk belőle, folytatjuk azt a munkát, amit elődeink elkezdtek és mindezt igyekszünk a mai kor emberének és kihívásainak megfelelően tenni."

Oremus Pincészet (Tolcsva)

A rendszerváltás után mindössze 3 évvel, 1993-ban, az Álvarez család megvetette lábát Magyarországon és megalapította a Tokaj- Oremus birtokot. A pince bortermelő tevékenységét a tolcsvai birtokközpontban fejti ki, ahol 1999-ben felépült- a több kilométert befutó és már a XIII. század óta használatos pincelabirintussal összekötött - új borház.

Az Álvarez család, a bor iránt érzett tisztelet mellett, sok időt és figyelmet szentelt arra, hogy megismerje a bor történetének és előállítási folyamatának minden apró részletét. Arra törekedtek, hogy az új pincészet építkezési munkálatai a lehető legnagyobb mértékben őrizzék meg a hagyományokat.

A 100 hektáros tolcsvai borászat szamorodni, aszú és esszencia mellett egy száraz borra, a furmintra fókuszál.

Idén ünneplik a birtok megalapításának 30. születésnapját.

Szóló Borászat (Tállya)

"Szeretnénk meghálálni mindazt a gazdagságot, amit a környezetünktől kapunk. Ezt a szőlőművelésben leginkább a biodinamikus művelésmód teszi számunkra lehetővé, amiben az ember és a természet teljes összhangban tud együttműködni.

Az ilyen módon, vegyszermentesen megtermelt alapanyagokat kíméletesen kísérjük tovább útjukon, a pincében. Engedjük, hogy őszinte, természetes borok szülessenek, mert csak ezen keresztül tudjuk megmutatni Tokaj, a termőhely, fajta, évjárat adta lehetőségeket és persze azt, hogy mi mit gondolunk a borról."

Üde színfoltjai a borvidéknek. Ha nyitottak vagytok a natúr borokra, izgalmas meglepetéseket okozhatnak.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!