Idén ötödik alkalommal rendezték meg Budapesten a Falling Walls Lab magyarországi fordulóját, ahol tehetséges fiatalok prezentálhatják tudománnyal kapcsolatos ötleteiket egy szakmai zsűrinek. A magyar forduló nyertese kimehet a berlini világfordulóra, amit november 5-én rendeznek meg, és aminek az első helyét elnyerni óriási dicsőség a tudományos szakmában.
Az itthoni fordulót szeptember 12-én tartották a Semmelweis Egyetemen, összesen 11 előadás hangzott el (12 lett volna, de az egyik előadó nem ért ide). Minden résztvevőnek összesen három perce volt a pitchre, majd a zsűri kérdéseire válaszolva fejthette ki az ötletét. A felhozatal igencsak vegyes volt, a potenciális biológiai fegyverektől az egyszerű jegyzetmegosztó applikációig terjedt - utóbbinak sem én, sem a zsűri nem értette igazán az értelmét.
A zsűri egyébként hazai neves szakemberekből állt a tudományos és üzleti szféra minden területéről: dr. Bojtár Imre a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékvezető helyettese, Dr. Maurovich-Horvat Pál, a Semmelweis Egyetem adjunktusa, Marosvölgyi Dóra, az EIT Health projektmenedzsere, Horváth Ádám, a Hiventures befektetési menedzsere, és Katja Dormann, a magyarországi német nagykövetség kulturális osztályának fele döntötte el, ki menjen a Falling Walls Lab nemzetközi döntőjébe.
A fiatal kutatók által bemutatott projektek a megvalósítás különböző fázisaiban kerültek a zsűri elé: volt, aki még csak az elméleti kutatásig jutott, mint Bozsányi Szabolcs és csapata, akik a bőrrákot sokkal hatékonyabban felismerő, mesterséges intelligenciára épülő rendszerrel ellátott gépet akarnak felépíteni, de egyelőre csak elmélet van a projektjük mögött, vagy Fatimah Shokoya és társai, akik a terméketlenség hétköznapi, stresszhez és mentális problémákhoz köthető okaira kínálnának megoldást. Utóbbi termék a Truviva P.A.K., ami gyakorlatilag
egy havi előfizetéses csomag, benne megfelelő étrendkiegészítőkkel és olajokkal, valamint egy meditációt segítő, saját maguk által kifejlesztett mindfulness-módszerrel.
A statisztikák ugyanis azt mutatják, hogy a terméketlenségi klinikára járó párok jó része egy idő után mégis mindenféle segítség nélkül teherbe esik, ezért sejthető, hogy lelki okok is állhatnak a háttérben.
Pancsa Emese olyan komposztáló kukával érkezett, amit nagyon egyszerű használni, nem kell minden nap foglalkozni vele, és tejtermékeket, halat és húst is lehet bele rakni. Néhány hét alatt a kuka a benne található mikroorganizmusok segítségével kukacok és föld nélkül is képes az ételhulladékot eltüntetni, bár sok a kérdés még ennek elszállítása és a rendszer működése között - de ha sikerül piacra dobni,
kevesebb, mint kétezer euróért bárki zöldebben élheti majd a mindennapjait.
Barabás János Imre egy háromdimenziós nyomtatott "szívketreccel" érkezett a versenyre, ami segíti a szívsebészek munkáját akkor, ha operálni kell - irányítja, hová vágjanak egy speciális, minden szívre saját CT-képei alapján háromdimenziós modellezéssel megalkotott nyomtatott váz segítségével. Erdős Sándor és munkatársai olyan virtuális realitással dolgozó játékot fejlesztenek, amely megnyugtatja a daganatkezelésen áteső gyerekeket: a pszichológusokkal kidolgozott program hozzájárul, hogy a gyerekek kevésbé szorongjanak, és ne figyeljenek annyira a kellemetlen mellékhatásokra.
Szili Petra és csapata az antibiotikum-rezisztenciát akarja visszaszorítani, és elérni, hogy a nagy gyógyszervállalatoknak újra érdekében álljon antibiotikumokat fejleszteni. Egyelőre ugyanis az ezekkel foglalkozó tudományos projektek nagy részét leállították, mivel olyan rizikós bármit fejleszteni a baktériumok rezisztenciája miatt. A kutatócsoport olyan módszert talált, amely képes a baktériumok minden genetikai változatát megmutatni, majd erre a gyógyszer hatékonyságát tesztelni - a módszer olyan hatékonynak tűnik, hogy a zsűri már arról kérdezte az előadót, nem fél-e, hogy biológiai fegyverként használják fel a találmányát.
A bőrrákot felismerő algoritmus mellett más előadásokban is főszerepet kapott a mesterséges intelligencia: Kiss Norbert és csapata például a bőrbiopsziát reformálná meg egy sokkal gyorsabb és hatékonyabb módszerrel, ami nem invazív, és nincs szükség két hétre, hogy elemezni tudja a begyűjtött mintákat. A Dual Vibration Resonance Frequency CARS akár percek alatt képes használható eredményt adni, aminek az elemzéséhez és működtetéséhez nem kell különleges szakértelem, ráadásul a módszer kicsi, kézben elférő gépekbe is beleültethető.
A praktikus eszköz annyira elnyerte a zsűri tetszését, hogy végül Kiss Norbert nyerte a Falling Walls Lab hazai döntőjét, és ő képviselheti majd Magyarországot a berlini döntőn, amit november 8-9 között rendeznek meg.