Szorosabbra fűzi a pénzügyi kapcsolatokat Magyarország a világ legnagyobb eszközállományú pénzintézetével - jelentette be Varga Mihály. A pénzügyminiszter stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) vezérigazgatójával, Ku Súval - tájékoztatta a Pénzügyminisztérium (PM) szerdán az MTI-t.

Az 1984-ben alapított ICBC mintegy négyezer milliárd amerikai dollár értékű eszközállományával a világ legnagyobb bankja, 47 országban és régióban 426 képviselettel rendelkezik, a bank 15 európai országban van jelen, és budapesti régiós iroda nyitását mérlegeli.

Az aláírt kétoldalú egyetértési megállapodást Varga Mihály fontos állomásnak nevezte a magyar-kínai pénzügyi kapcsolatok erősítése szempontjából, amelynek célja átfogó és hosszú távú, közös érdekeken alapuló stratégiai együttműködés kialakítása Magyarország és Kína között. A dokumentum szerint a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank kész aktívan közreműködni Magyarországgal a renminbi-kötvénykibocsátásban, illetve támogatja a határon átnyúló renminbi üzleti kapcsolatokat, fizetési műveleteket, valamint magyar infrastruktúra-projektek finanszírozását.

Arról, hogy Magyarország renminbi-kötvényt bocsát ki, először 2015-ben adtunk hírt. A kibocsátás megkönnyítheti, hogy magyar és kelet-európai vállalkozások és pénzügyi intézmények hitelt vehessenek fel a kínai tőkepiacon.

Mérföldkő: Magyarország renminbi-államkötvényt bocsát ki

Államkötvény-kibocsátási megállapodás született Magyarország és Kína között. Varga Mihály szerint ez fontos lépés.

Az ICBC ezentúl kapcsolatokat építhet ki az érdekelt magyar bankokkal a mesterséges intelligencia, a felhő alapú szolgáltatások, és az egyéb digitális fejlesztések területén is - szögezte le a miniszter. Az ICBC a magyar-kínai tranzakciók megkönnyítése, valamint az "Egy övezet egy út" kezdeményezés beruházásainak támogatása érdekében budapesti iroda nyitásának előnyeit is számba veszi. A felek egyetértettek abban, hogy az ICBC magyarországi - és egyben közép-kelet-európai - jelenléte tovább erősítené Magyarország regionális pénzügyi központ szerepét - közölte a Pénzügyminisztérium.

Kiemelt kép: Különböző címletű yüan papírpénzek. A Kínai Népköztársaság fizetőeszköze, a renminbi (népi pénz) a makaói pataca és a hongkongi dollár mellett Kína hivatalos pénzneme. MTVA/Bizományosi: Máté Attila


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!