Október utolsó napjaiban járta körbe az internetet Bojár Iván András a százharminchárom évet élt Paulay Ede utca 52. bontásának egy pillanatát bemutató fotója, ennek kapcsán pedig mi is írtunk egy, az épület történetét, illetve a bontásig vezető út főbb állomásait bemutató cikket, amiből kiderült:

a világörökségi területen álló épület eltüntetésének mindössze egyetlen komoly oka volt, mégpedig a magassága - az Andrássy útra néző Párisi Nagyáruház hátsó oldalához tapadó, a megszületése óta többször átalakított épület ugyanis mindössze kétemeletes volt.

A házról tíz évvel ezelőtt, Bor Ferenc művészettörténész által írt szakvélemény szerint az épületnek

egyedül a homlokzata szép, de nem képvisel kiemelkedő értéket. A Grill-házhoz hasonló kisebb jelentőségű épületeket el lehet engedni.

Az átépítések miatt a ház Budapest ostroma során ugyan elveszítette a magastetejét, így a szűk utcából felnézve kissé csonka képet nyújtott, ettől függetlenül azonban a háborút meglepően épen túlélt eklektikus városszövet szerves része volt.

A hat éven át kerületi védettséget élvező, kalandos történetű ház védelmének 2017. decemberi (az ellenzék tiltakozása ellenére) megszüntetett védettsége, majd az őszi megsemmisítése megbontotta a Paulay Ede utca felső szakaszának addig zavartalan, a századfordulón épült házakból álló sorát.

A helyzetet még rendkívülibbé teszi, hogy a terézvárosi képviselők a Heti Válasz szerint úgy törölték el a védelmet - zöld utat adva a rombolásnak -, hogy

maguk sem látták a telken épülő ház látványterveit.

A Miniszterelnökség és a kormányhivatal felülbírálhatta volna a kerület döntését, de nem élt a lehetőséggel, köszönhetően jó eséllyel a kormányközeli szálaknak, hiszen az ingatlant 2009 óta birtokló három cég mindegyikében jelen volt Tiborcz István egyik jó barátja, a három éven át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt is irányító Szivek Norbert, akitől a ház a szomszédos Párisi Nagyáruházat már korábban megvásárolt Divatcsarnok Projekt Ingatlanforgalmazó és Hasznosító Rt. kebelezte be.

Az osztrák-lichtensteini milliárdos tulajdonos, Max Turnauer mellett a cégben 2018 áprilisában a férfit egy vadászaton megismert Lázár János is felbukkant, sőt, tíz százalékos tulajdonrészt vásárolt.

Az új épület látványtervei a kerületi döntés, illetve a bontási engedély kiadása idején, sőt, a következő hónapokban sem kerültek nyilvánosságra, sőt, a projektnek furcsa módon ma sincs saját honlapja.

A leendő épület tervei ma így mindössze a nemrég az építési területet az utcától elválasztó védőfalon láthatók, néhány, korábban nem látott információval együtt, így kiderül, hogy az egyébként egy ingyenes gmail-címen elérhető P52 Projekt Kft. a 2000-ben alapított OBELISZK Stúdió irodavezetőjét, Kiss Pétert kérte fel a leendő irodaház építésére.

A szerző felvétele

A földszinti üzlethelyiséget, két tetőtéri lakást és - a szomszédos épület Lotz Károly-freskóira kissé veszélyesen kiépíthető - mélygarázst magában foglaló épületnek a kifüggesztett adatok szerint 2020 októberére kell elkészülnie.

Ennek fényében az azonban kérdéseket vet fel, hogy a régi épület egy apró részét használó Radnóti Színház a korábban kötött együttműködési megállapításnak megfelelően 2019. augusztus 20-ig megkaphatja-e a számára szükséges, a központi színpadból a bontás miatt lecsípett teret, illetve visszakaphatja-e a díszlethordó folyosóját.

A szerző felvétele

Az épületről kifüggesztett látványtervek egyébként szomszédaihoz magasságát tekintve szuperül illő, nem ok nélkül hivalkodó épületet mutatnak, amire akár elismerően is csettinthetnénk, ha a belváros számos foghíjtelkének egyikén születik meg, így azonban némiképp keserű szájízzel nézünk a projektre.

Emiatt nem kellett volna ugyanis teljesen eltűnnie egy százharminc évet túlélt épületnek, sőt, még a kerámiadobozzal leszúrt luxushotellé változó Nagymező utcai bérházéhoz hasonló átalakítás is jóval többet őrzött volna meg az utca hangulatából.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!