Az új Aukciósháznak otthont adó historizáló bérpalota 1899-ben épült. A Bizományi Áruház Vállalat 1950-ben nyitotta meg itt régiségboltját, egy olyan időszakban, amikor a műgyűjtést és az árveréseket betiltották. A államosított boltokból kiszorult műkereskedők menedékhelyévé vált a legendás üzletet később átnevezték Szent István Antikvitássá. Idővel pedig egy teljes műkereskedelmi negyed épült köré.
A 3 szintes üzlethelyiség felújítása után a design egyik leghangsúlyosabb eleme a transzparens portálkialakítás, amelynek köszönhetően a nyüzsgő budapesti élettel szoros összeköttetésben lévő fogadótér jött létre. Itt kapott helyet a New York-i Guggenheim múzeum belső kialakítását idéző, fehér mellvéddel ellátott lépcső, amely az új Aukciósház meghatározó designelemévé vált. A földszinti, egyedileg kialakított berendezéssel ellátott galériából nyílik két, luxusórák és -ékszerek bemutatására szolgáló exkluzív üzlethelyiség. Az emeleten egy tágas, kiállítások- és aukciók befogadására is alkalmas rendezvénytér kapott helyet, amelyet kifejezetten az árverések speciális szempontjait figyelembe véve terveztek.
Ismét megdőlhet az ékszerrekord?
Az új BÁV ART Aukciósház április 28-án, a 79. Művészeti aukció kiállításával nyitja meg kapuit. A nagyszabású esemény első napján kalapács alá kerül a BÁV történetének legnagyobb briliánsa, amelyet 10 karátos nagysága mellett különleges, szív alakú csiszolása is kiemelkedővé teszi. A GIA tanúsítvánnyal is rendelkező nyakék 32 millió forintról indul, és esélyes a korábbi 43 millió forintos ékszerrekord megdöntésére. A befektetők által is kedvelt tételek között 12 millió forintos kikiáltási árral szerepel egy halványsárga briliánssal ékített 5 karátos gyűrű is, amelyet további 44 színtelen briliáns keretez. A nagy márkák közül kitűnik egy 7,5 millió forintról induló Chopard kollekció: a feltűnő formatervezésű nyakékből és fülbevalóból álló szett, amelynek jellegzetes sárgaarany szívformájában úgynevezett lebegő gyémántok találhatók.
Óraritkaságok, gazdag Zsolnay-kínálat, klasszikus festmények
A BÁV óraszakértői idén is igazi ritkaságokkal rukkolnak elő: árverésre kerül a svájci óramanufaktúra nagy pontosságú tengerészeti kronométereiről és komplikációiról híres Ulysse Nardine hajóórája, amely 1 millió forintról indul. A kollekció legrégebbi darabja egy gazdagon díszített Patek Philippe Gondolo arany zsebóra lesz 1891-ből, de érdemes lesz licitálni az IWC, Rolex, Breitling, Zenith vagy Hublot karóráira is.
A klasszikus képek között Paál László Naplemente az erdőben című 1871-es olajképére is licitálhatnak. Az árverés legdrágább, 32 millió forintról induló alkotása a híres angol Staats Forbes gyűjteményben szerepelt, aki nem csupán gyűjtője, de mecénása is volt a sokszor az anyagi csőd szélén egyensúlyozó művésznek. Emellett többek között Batthyány Gyula, Gyarmathy Tihamér, Egry József, Erdélyi Béla és Schönberger Armand alkotásaira is licitálhatnak.
A gazdag Zsolnay anyagból kiemelkedik a számos virtuóz technikát felvonultató Nikelszky Géza dekorterve alapján készült szecessziós virágtartó, amelyre 1,8 millió forinttól lehet licitálni, de a modern kerámiák közül Gorka Lívia verebére is érdemes lesz licitálni. Az ezüsttárgyak közül minden bizonnyal nagy érdeklődésre tart majd számot az Esterházy-család bécsi empire boroskannája: a 18. században készült ötvös remekműre 950 ezer forintról indul a verseny.
Az aukciós kiállítás május 15-ig tekinthető meg ingyenesen az új BÁV ART Aukciósház és Galériában (1055 Budapest, Szent István krt. 3.). Az árverést május 16-17-én rendezik meg a MOM Kulturális Központ Kupolatermében, ahol az érdeklődők személyesen és online is licitálhatnak. A katalógus a www.bav-art.hu címen tekinthető meg.
Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!
Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek
Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!
Megrendelem