A zene összehozza az embereket, enyhíti a köztük lévő ellentéteket.
Édesapám, aki a 30-as évek végén egy gangos házban nőtt fel, gyakran emlegette, hogy az udvari bejáratnál ki volt írva: „Házalni, koldulni, lármázni és kintornázni tilos”. Ez jutott eszembe, amikor először hallottam arról a kezdeményezésről, amelyben udvari koncertekkel segíti régi, várostörténeti szempontból is értékes házak felújítását a közösségi finanszírozás eszközével. Az első helyszín a Margit-negyed egyik háza, a Frankel Leó út 10. szám alatt.
A Kultudvar ötletgazdája két sokoldalú fiatal zenész, Sebestyén Áron, a Tesla – a Végtelen energia című musical szerzője és Reviczky Balázs jazz-zongorista, akikkel visszanyúltunk az előzményekhez.
- Elindítottuk a lakaskoncert.hu oldalt, lakásokba szervezünk kis koncerteket. Bárki megrendelhet saját otthonába egy akusztikus előadót és vendégeket is hívhat saját köréből – meséli Áron – Személyes vonatkozás, hogy én a Frankel Leó úton lakom és a lakóközgyűlésen elhangzott, hogy megnövekedtek a költségek, a felújítási alap nem elég, a társasházi lakók nem tudnak már többet befizetni.
-Így alakult ki a Kultudvar elképzelése. Megkerestük a II. kerületi önkormányzatot, hogy támogassák a kultúrát, mert ezzel támogatnák a felújításokat, amely a kerület kiemelt célja és Őrsi Gergely is nyitott volt az ötletre – veszi át a szót Balázs – Eldöntöttük, hogy a koncertek bevételének nagy részét a társasháznak adományozzuk és így elindulhatnak a felújítások.
-Gyakran előfordul velünk, hogy sétálunk Budapesten a belvárosban és hirtelen feltűnik nekünk egy-egy gyönyörű, Monarchia-korabeli épület, amely még szebb lenne, ha rendbe hoznák. A Margit-negyed jó kezdet lehet.
- Itt találtunk egy olyan lakóközösséget, amely megszavazta a program befogadását – folytatja Áron - A távlati célunk, hogy ha működik, és elnyerjük a helyi közösségek támogatását, kiterjeszthetjük ezt a kerületi szintről akár budapesti szintre.
-Jó hallani, hogy egy lakóközösség egyetértésre tudott jutni egy ilyen terv kapcsán. Többnyire éppen az ellenkezője történik.
- Minden kis közösség egy társadalmi átlagot képvisel. Vannak, akik mindenkit utálnak, mások meg szeretnének tenni valamit a többiekért is. Egy ilyen mikrotársadalomnak is megvan a maga dinamikája. Most azt éreztem, hogy mindenki szeretne szebb környezetben élni, de senki nem tud rá megoldást. Én egy olyan megoldást kínáltam, amiből ki tudnánk lépni a megszokott szűk gondolkodási körből és ezt meg tudtam beszélni mind az idősebbekkel, mind pedig a fiatalokkal. Közös érdekünk, hogy ne omoljon ránk az épület, és annyi kompromisszumra mindenki képes, hogy szombaton délutánonként két órára koncerteket rendezünk itt.
-Június 17-én lesz az első koncert, az elsősorban utcazenészként ismert Hangácsi Márton akusztikus programja hangzik el.
- Márton nemcsak utcazenész, nagy színpadokon, fesztiválokon is szerepel zenekarával, én a Paloznaki Jazzpiknikről ismerem, egymás után léptünk fel – mondja Balázs – Ugyanakkor megtartotta azt a kisközösségi színteret, ahol közvetlen kapcsolatba tud lépni a közönséggel. Egyszer a Kazinczy utcában láttam, az autóforgalom szétszakította a közönséget, mégis egymásra tudtak hangolódni. Még külföldi turisták is megálltak. Márton remekül énekel angolul, de zenésített meg magyar verseket is. Minőségi zenét kínál, és feltalálja magát érzékeny közegekben is.
-Eszembe jutnak olyan emlékek, amikor a covid idején már nem volt teljes karantén, de koncertek nem voltak, főleg nem zárt helyen, és az utcáról zenéltek a házban rekedteknek. Például a környékünkön egy nyugdíjas ház lakóit egy kamarazenekar örvendeztette meg népszerű klasszikusokkal. És a közös zenehallgatás enyhítheti az emberek közti ellentéteket.
- Igen, célkitűzésünk is a helyi közösség erősítése – bólint rá Áron – Éppen a Margit-negyedben látom, hogy sorra nyílnak a kulturális közösségi helyek, a kiállításterek, a kis kávézók. Megismerjük egymást, ahogyan sétálunk az utcán, szóba elegyedünk másokkal. Ezt a szakaszt a Bem-tér és a Margit-híd között már „Frankel-falunak” nevezzük. Jó lenne ezt kiterjeszteni az egész Margit-negyedre, vagy még szélesebb körben Budapesten. Annyi minden megtépázta a társadalmat az utóbbi években a járványtól a háborúig, próbáljunk meg újra egy kicsit közeledni egymáshoz, mert csak az fog kivezetni minket ebből a társadalmi válságból, amit mindenki érez. Erre a zene, a kis közösség tökéletes. A legjobb, amikor összegyűlhetünk és közös célért tehetünk valamit…
Dévényi Tamás Ybl-díjas építész, a program fővédnöke