Most a a Daily Mailben egy igazán illetékes személy igyekszik lerombolni a repülés körül keringő leggyakoribb hiedelmeket.
Brett Manders, a Jetstar ausztrál légitársaság pilótája egy reggeli tv-műsorban válaszolt a leggyakrabban feltett kérdésekre. Cáfolta például azt a tévhitet, hogy a repülőgépen látható mosdók tartalmát kiürítik a levegőben. A pilóta elmagyarázta, hogy mire szolgál a „túlélő póz”, amelyet megmutatnak felszállás előtt az utasoknak: erre az előre hajoló, a fejet kezünkkel védő pózra akkor van szükség, amikor egy gép kényszerleszállást hajt végre szárazföldön vagy vízen, mert ezáltal megóvják magukat az utastérben esetleg röpködő tárgyaktól.
Csupán legenda, hogy egy repülőgépben vannak biztonságosabb és kevésbé biztonságos helyek. Így ennek a szempontnak nem kell szerepet játszania az ülőhely kiválasztásában.
Manders kapitány arról is biztosította az utasokat, hogy – ellentétben azzal, amit például az Airport-filmekben láthattunk – repülés közben nem lehet az ajtókat kinyitni, tehát senkit sem fenyeget az a veszély, hogy a légáramlat kiszipkáz valakit az űrbe. Belülről olyan, több száz kilós nyomás nehezedik az ajtók minden négyzetméterére, hogy nincs az az erős ember, aki ki tudná nyitni őket.
És mi van akkor, ha valaki meghal repülés közben? Bár a pilóta elmondta, hogy 10 éves szolgálata alatt erre még nem volt példa, de ha mégis ilyesmi lenne, akkor a személyzet ki van képezve arra, hogy a lehető legdiszkrétebben járjanak el, és elrejtsék a többi utas elől. Ha pedig családtagjaival utazott elhunyt, az utaskísérőknek segítenie kell nekik elviselni a tragédiát.
Manders elmagyarázta a turbulenciák mibenlétét is.
Sok utas a legjobban attól fél, hogy a gép 10 ezer méter magasságban légörvénybe kerül.
Ezeket a különböző hőmérsékletű légtömegek különböző sebességen való összeütközése okozza. Leszögezte, hogy a pilóták sem szeretik ezeket jobban, mint az utasok, de egyrészt igyekeznek kikerülni, másrészt pedig a mai gépek konstrukciói kibírják az ilyen körülményeket is.
A kapitány elmondta azt is, hogy miért kell felszállás előtt a mobiltelefonokat repülő üzemmódba állítani. A ki nem kapcsolt telefon ugyanis olyan kellemetlen zajokat közvetít a pilóták fejhallgatójába, amely zavarhatja a repülőgép rádióit. Ez az intézkedés természetesen a személyzetre is érvényes.