A mostani földrengések és több tucat utórengés miatt mintegy 100 kilométeres szakaszon mozdult el egymás mellett az ország alatt húzódó két lemez.
Mi is folyamatosan hírt adunk a törökországi földrengés utáni mentési munkákról, ember feletti teljesítményekről.
A természeti katasztrófa azonban az ország területét is befolyásolta - írja az Origo.
Bár a kis-ázsiai félsziget szeizmikusan aktív zónának számít, de ez a mostani rengés különösen erős volt, aminek földtani következményei is lettek.
Ennek oka, hogy Anatólia az eurázsiai, az arábiai és az afrikai kőzetlemezek határán fekszik. Az afrikai-arab lemez tektonikailag aktív, a kelet-afrikai nagy hasadékvölgy, amelynek legmélyebb, vízzel elárasztott része a Vörös-tenger, évi 1,5-2 centiméteres sebességgel távolodik egymástól.
Az ütköző és az egymás mellett elcsúszó lemezek határán hatalmas feszültségek halmozódnak fel a földkéregben, amik nagy erejű földrengéseket okoznak.
A mostani földrengések és több tucat utórengés miatt a két lemez mintegy 100 kilométeres szakaszon mozdult el egymás mellett - számmota ki Carlo Doglioni olasz szeizmológus-professzor. A mérések szerint a Törökországot elmozdító lökéshullám északkelet-délnyugati lefutású volt.
A szakértők szerint hasonló rengések a jövőben sem zárhatóak ki.