Augusztus végén robbanás történt Észak-Iránban a Safir SLV rakéta tesztelése során. Az eset kapcsán Donald Trump amerikai elnök augusztus 30-án tett közzé egy tweetet, melyben az írta, az Egyesült Államoknak nincs köze a balesethez, emellett sok szerencsét is kívánt az Amerikával az utóbbi időkben viharos helyzetbe került országnak.
A hírszerzési szakértők hamar felfedezték, hogy a tweethez tartozó nagy felbontású felvétel feltételezhetően titkosított anyagból származik - írja a Live Science.
The United States of America was not involved in the catastrophic accident during final launch preparations for the Safir SLV Launch at Semnan Launch Site One in Iran. I wish Iran best wishes and good luck in determining what happened at Site One. pic.twitter.com/z0iDj2L0Y3
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2019. augusztus 30.
A szakemberek attól tartottak, hogy az elnök a kép közlésével korábban ismeretlen információkat fedhet fel az amerikai drónos és műholdas felderítésről.
Mint kiderült, az aggodalom jogos volt: amatőr műholdvadászok kiderítették, hogy a felvétel a szigorúan titkosított USA 224 jelű, KH-11 típusú műholdtól származik.
Az érintett űreszközről csak kevés nyilvános adat érhető el.
A műholdak megfigyelése megfelelő tudással egyáltalán nem nehéz feladat. Ha egy űreszközt azonosítanak, egyszerűen kiszámítható, hogy az adott pillanatban a műhold hol van a pályáján. A Trump által megosztott fotón látható árnyékok, illetve a dőlésszög alapján a szakértők következtetni tudtak a kép születésének idejére, ezt követően pedig megállapították, hogy a régió felett ekkor az USA 224 keringett.
A felfedezés meglepő, hiszen a kép jó minősége miatt sokan úgy vélték, hogy egy drón készítette. Megfelelő mérnöki szakértelemmel a felvételből az is kiszámítható, hogy milyen precíz műszerrel hozták létre a képet.
Kiemelt fotó: Pete Marovich / Consolidated News Photos / dpa Picture-Alliance