„Deepfake Elon Musk” sokak egész nyugdíját elvitte. Ő az új nigériai herceg, csak ő sokkal hatásosabban foszt ki gyanútlan embereket, akik bedőlnek a mesterséges intelligenciával generált videókban kínált befektetési lehetőségeknek.
Az online világ mindig is tele volt veszélyekkel, a digitális bűnözés pedig egyidős a világhálóval. Bár mostanra nevetségesen átlátszónak tűnik a kamu nigériai herceg e-mailje, amiben sokszoros kamatra kért kölcsön random emberektől, az adott korszak technológiai lehetőségeihez képest igenis hatásos csalás volt.
A gyanútlan emberek kifosztási lehetőségeit aztán tovább bővítették a közösségi média platformok. Az ipari méretűvé dagadt dezinformálás miatt ma már szinte romantikusnak tűnik az amerikai katonatiszt története, aki a személyes találkozással kecsegtetve vallott szerelmet magányos nők százezreinek, csak fizessék ki végre a repülőjegy árát. Napjainkban ezeknél sokkal kifinomultabb módszerekkel kell szembenézni:
A csalás pedig automatizálható: már nem kellenek a fiktív karakterek mögé emberek, akik csevegve csalják lépre az áldozatokat. Elég egy meggyőző kamu videó, amire a benne szereplő ismert személy miatt az egész világon tömegek figyelnek fel, és egy online ügyintéző felület, a pénz utalására.