A Rákosi- és a Kádár-kor, vagy a két világháború közti modernizmus szülte épületek Magyarországon távolról sem örvendenek osztatlan népszerűségnek, így teljes átépítésük vagy lebontásuk jóval kevesebb ember ingerküszöbét lépi át, mint ha egy különböző okokból méltatlan állapotba került historizáló vagy klasszicista lakóház válna az ingatlanbefektetők áldozatává.
A sokszor mérhető utálatot nemcsak a kopott homlokzatok, illetve a korstílusnak megfelelő díszítetlenség, de az emberek a szocializmus iránti ellenszenve, illetve az oktatási rendszer is gerjeszti, hiszen a szépséget az emberek jó része a díszes homlokzatokkal, illetve belső terekkel köti össze, így amíg egy népművészeti motívumokkal bőven megrakott széket, vagy egy szecessziós palotát a legtöbben védendő értéknek tartanak, addig egy hetvenes években született fotelt, vagy a harmincas évek villaépítészetének egyik csúcsát jelentő Dálnoki-Kováts-villát nem feltétlenül.
A elmúlt években emiatt a Kádár-kor számos, jobb sorsra érdemes épülete tűnt el a településképekből, vagy épp került veszélybe úgy, hogy az nem igazán kavart nagy viharokat. Ezek közül több ügyet korábban mi is bemutattunk: így derült fény többek közt a Kádár-kor legszebb magyar nyaralójának sorsára, követtük végig a Gellért-hegy egyik értékes villájának lebontását, aggódtunk a budai oldal egyik legizgalmasabb tömbjéért, illetve a kecskeméti Kodály Intézet könyvtáráért, valamint beszámoltunk a Várnegyedben állt Országos Villamos Teherelosztó a szakma véleményével szembemenve történő eltűnéséről is.
Néhány héttel ezelőtt egy újabb, hasonló ügy indult el: olvasóink jelzése szerint
szeptember közepén elindult ugyanis az elmúlt két évtizedben Burg Hotelként ismertté vált, a 26 helyett minimum 54,4 milliárdból visszaépítés alatt álló Pénzügyminisztérium, illetve a Mátyás-templom szomszédságában álló szocialista modern épület kibelezése.
Az éppen negyven éve elkészült saroképület tulajdonviszonyai az elmúlt két évben kétszer is megváltoztak: az állam 2019-ben egy ingatlancserével átvette azt az 1997-es alapítása óta kézben tartó, majd huszonegy éven át hotelként hasznosító Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványtól (MAZSÖK), majd 2020 júliusában a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a Megújító 1. fedőnevű ingatlancsomagjában, az Országos Tervhivatal épületeként született Arany János utcai óriással (később az Egészségügyi Minisztérium, majd az EMMI épülete, ép. Hóka László, 1966-1968) együtt 5,55 milliárd forintos kikiáltási áron próbált megszabadulni tőle.
Vagyis próbált volna, mert az árverés előtti napon, bőven a hivatali időn mindenféle indoklás nélkül törölték a tételt, majd visszautalták a licitálni kívánó befektetőktől begyűjtött, az indulás feltételéül szabott 25 százalékos letétet (1,375 milliárd forint).
A huszonhat szobás, az állami vagyonkezelő által 1,6 milliárd forintra értékelt, az előző tulajdonos 2018-as felmérése szerint azonban csak 614,9 milliót érő hotel sorsáról végül 2020 karácsonya után született végső döntés: a magasabb árat hozó nyilvános árverés helyett versenyeztetés nélkül kívánta azt eladni a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott, a szomszédos egykori budai városházát is felújító Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványnak (PADME) - derült ki egy december végi kormányhatározatból.
Kapcsolódó
Kiderült, miért törölték az utolsó pillanatban a Mátyás-templom melletti hotel eladását
Az MNV a nyáron el akarta árverezni a Budai Vár központjában álló, tavaly bezárt hotelt, de pár órával a kezdés előtt magyarázat nélkül törölték a licitet.
Az indoklás szerint a PADME
a tudományos, oktatási és kutatási tevékenységének bővítése és terjesztése, valamint a pénzügyi kultúra fejlesztése
érdekében veheti át a Mátyás-templommal átellenben álló ingatlant, illetve a benne lévő bútorokat és berendezési tárgyakat (az 1548 tétel értékét korábban 6,2 millió forintban szabták meg), vételárról azonban sem akkor, sem azóta nem esett szó.
A lényegen mindez persze nem változtat, hiszen a hetvenes és nyolcvanas évek fordulójának egyik legjobbjaként emlegetett épület a földhivatali adatok szerint 2021 januárjában a PADME tulajdonába vándorolt, ami egy hónappal később a saját tulajdonukban lévő Optimum-Omega Ingatlanbefektetési Kft.-nek adta azt át, mely néhány héttel ezelőtt a belső terek bontásába kezdett.
A mozgást látva félő volt, hogy az épület az Országos Teherelosztó sorsára juthat, és rövidesen örökre eltűnik a Várnegyed képéből, így kérdéseinkkel a tulajdonos alapítványhoz fordultunk. Válaszukban kijelentették:
az egykori szállodát tudományos konferenciaközponttá alakítják, ehhez azonban szükség van a statikai felmérésre, illetve a régi bútorzat, és a belsőépítészeti megoldások eltávolítására.
A PADME levelében hozzátette: a ház tartószerkezetének bontása a közeljövőben biztosan nem várható, az átalakítás tervezése azonban jelenleg is zajlik, így a végleges tervek megszületése, illetve azok jogerős építési engedélyig jutása előtt nem lehet tudni, mi történik az értékes saroktelekkel.
Kézzelfogható évszázadok
A középkorban a Mátyás-templomként emlegetett budavári Nagyboldogasszony-templomot gondozó domonkosrendi apácák rendházának otthont adó telken a török kiűzése után három lakóház épült, melyek számos átalakítás után, a XIX. században véglegesített homlokzataikat megőrizve egészen Budapest ostromáig a Várnegyed szerves részét képezték, szépen ellenpontozva a szomszédos egykori budai városháza harangot és órát is rejtő tornyos épületét.
A zárterkélyes sarokház, a jobbján lévő kétemeletes épület, illetve a balján lévő, mindössze néhány méter széles apróságot végül az utcai harcok tették tönkre - röviddel a fegyverek elcsendesedése után a terület ugyanis már így nézett ki:
A romeltakarítás során a környék egyik legfontosabb telkének számító földdarabot megtisztították, beépítésére azonban hosszú ideig kellett várni, hiszen annak ellenére, hogy az ügy már 1959-ben, a budapesti lakásépítkezési terv részeként, majd három évvel később, az OTP öröklakásépítési programjában is felmerült, még tíz évvel később sem igazán lehetett tudni, hogy milyen célú, méretű, vagy épp arcú utód születik.
Száztíz év változásai: a terület képe Budapest megszületésétől a szocializmus alkonyáig
Fortepan / Budapest Főváros Levéltára
Klösz György a Mátyás-templom átépítés előtti állapotát mutató, 1874 körül készült fotójának bal szélén jól látszik az egykori városházát ellenpontozó sarokrész
24huGaléria
Teljesen átalakul a budai Várnegyed egyik legértékesebb szocmodern épülete
Teljesen átalakul a budai Várnegyed egyik legértékesebb szocmodern épülete
1/7 Fortepan / Budapest Főváros Levéltára
Klösz György a Mátyás-templom átépítés előtti állapotát mutató, 1874 körül készült fotójának bal szélén jól látszik az egykori városházát ellenpontozó sarokrész
Fotó megosztása:
2/7 Kurutz Márton / Fortepan
Ezen az 1906-ban készült fotón jól látszik az épületek végleges képe: a zárterkélyes sarokház mellett jobbra egy jókora, kétemeletes társasház, balján pedig egy alig néhány méter széles, kéttengelyes épület látszik.
Fotó megosztása:
3/7 Fortepan
A sarokház a II. világháború derekán, 1943-ban, előtte a díszkardot viselve elhaladó Kállay Miklós miniszterelnökkel
Fotó megosztása:
4/7 Kramer István dr. / Fortepan
Az 1944-1945-ös ostrom utáni állapotok
Fotó megosztása:
5/7 Magyar Építőművészet, 1964/1. / Arcanum Digitális Tudománytár
A foghíj 1964-ben, a Szentháromság tér felől
Fotó megosztása:
6/7 Főfotó / Fortepan
A beépítésre váró terület 1973-ban, az Országház utca felől
Fotó megosztása:
7/7 Szalay Zoltán / Fortepan
A diplomata ház 1985-ben - a kép előterében az akkori miniszterelnök, Lázár György, illetve egy küldöttség látszik
Fotó megosztása:
Kapcsolódó cikkek
Ismeretlen Budapest: Két tökéletes példa arra, hogy a szépség felismeréséhez néha pusztítani kell
Ma is a Vérmező alatt húzódnak a Várnegyed évszázados épületeinek törmelékei
Tudta, hogy van a Várban egy Savanyúleves nevű rondella?
Legfontosabb munkáival emlékezünk a modern magyar építészet ma elhunyt zsenijére
Százötven éve visz már sikló a Várhegyre
Fotó megosztása:
A hatvanas évek ettől függetlenül persze távolról sem teltek eseménytelenül: a főváros 1963 áprilisában egy nyílt tervpályázat segítségével próbálta megtalálni a legjobb terveket, kikötve, hogy a földszinten számos boltnak helyet kell biztosítani, hogy a fővárosba érkező turisták nép- és iparművészeti tárgyakat, édességet, illetve papírárut vásárolhassanak, sőt egy idegenforgalmi irodának is helyet kellett szorítani.
A díjazásra szokatlanul nagy összeget szánó városvezetés felhívására végül huszonkilenc terv érkezett be, a zsűri azonban egyet sem talált elég jónak ahhoz, hogy első díjjal ismerje el, majd javasolja annak megépítését, hiszen a legtöbben egyszerűen csak ismétlődő, nagy üvegfelületeket helyeztek egymás mellé, mellőzve minden képzőművészeti igényességet, vagy környezethez való illeszkedési vágyat.
Öt épület tervét ettől függetlenül megvásárolták: a három II. díjas munka - köztük Kévés György (1935-) és Balázs György (1926-2013) négy, kör alakú lépcsőházpilonra függesztett, tetőterében három műtermet is rejtő háza - 14
ezer, a III. díjasok pedig 9 ezer forintot kaptak: Galéria
Magyar Építőművészet, 1969/2. / Arcanum Digitális Tudománytár
Ébert Ágoston munkája (II. díj)
24huGaléria
Teljesen átalakul a budai Várnegyed egyik legértékesebb szocmodern épülete
Teljesen átalakul a budai Várnegyed egyik legértékesebb szocmodern épülete
1/9 Magyar Építőművészet, 1969/2. / Arcanum Digitális Tudománytár
Ébert Ágoston munkája (II. díj)
Fotó megosztása:
2/9 Magyar Építőművészet, 1969/2. / Arcanum Digitális Tudománytár
Az Ébert-féle épület Szentháromság tér felé néző arca (II. díj)
Fotó megosztása:
3/9 Magyar Építőművészet, 1964. / Arcanum Digitális Tudománytár
Kévés György és Balázs György épületálma (II. díj)
Fotó megosztása:
4/9 Magyar Építőművészet, 1969/2. / Arcanum Digitális Tudománytár
Kévés és Balázs négy, kör alakú lépcsőház-pilonra függesztette volna a házat
Fotó megosztása:
5/9 Magyar Építőművészet, 1964. / Arcanum Digitális Tudománytár
Zalaváry Lajos és Solymossy Antal terve (II. díj)
Fotó megosztása:
6/9 Magyar Építőművészet, 1964. / Arcanum Digitális Tudománytár
Zalaváry Lajos és Solymossy Antal terve (II. díj)
Fotó megosztása:
7/9 Magyar Építőművészet, 1964. / Arcanum Digitális Tudománytár
Zalaváry Lajos és Solymossy Antal terve (II. díj)
Fotó megosztása:
8/9 Magyar Építőművészet, 1964. / Arcanum Digitális Tudománytár
Kenessey Attila, Farkasdy Zoltán, Bella Gyula és Moravetz Béla tervcsomagjának részlete (III. díj)
Fotó megosztása:
9/9 Magyar Építőművészet, 1969/2. / Arcanum Digitális Tudománytár
Sedlmayer János, Horler Miklós és Ádori Klára beépítési javaslata
Fotó megosztása:
Kapcsolódó cikkek
Ismeretlen Budapest: Két tökéletes példa arra, hogy a szépség felismeréséhez néha pusztítani kell
Ma is a Vérmező alatt húzódnak a Várnegyed évszázados épületeinek törmelékei
Tudta, hogy van a Várban egy Savanyúleves nevű rondella?
Legfontosabb munkáival emlékezünk a modern magyar építészet ma elhunyt zsenijére
Százötven éve visz már sikló a Várhegyre
Fotó megosztása:
A Fővárosi Tanács nem adta fel az álmot, az ügy azonban Budapest megszületésének századik évfordulója felé közeledve évről évre egyre sürgetőbbé vált. Végül 1971-ben, a Városfejlesztési Minisztériummal közösen úgy döntöttek, hogy most már tényleg ideje lenne egy közintézmény irodatereit vagy néhány új lakást elhelyezni a Mátyás-templommal átellenben lévő telken.
A lendület ezúttal is hirtelen tört meg, így a terület sorsa a Diplomáciai Testületeket Ellátó Iroda kezébe került. A szervezet a fővárossal való tárgyalás után úgy döntött, hogy az emeleteken 3-4 szobás, a hazatérő magyar, vagy épp látogatóba érkezett külföldi diplomatáknak otthont adó lakásokat akarnak látni, a földszinten az idegenforgalmi hivatal irodájának, illetve egy többcélú, fogadások tartására is alkalmas kiállítási teremnek kell hrelyet szorítani, a középkori részleteket őrző pincében pedig egy közhasználatú teremnek, illetve a berendezési tárgyak raktárának kell elférnie.
A tervezés jogát végül a Középülettervező Vállalat (KÖZTI) két építésze, Jánossy György (1923-1998), illetve Laczkovits László (1941-2012) nyerte el, akik a következő tervvel álltak elő:
A rajzok 1977-re tovább finomodtak, az építkezés azonban nem a tervezők késlekedése, hanem az építőipari kapacitás hiánya miatt tolódott egyre későbbre. Az ügy végére 1979-ben került pont: ekkor kezdték meg ugyanis a lassan húsz éve csúszó munkálatokat, 1981-re pedig megszületett a diplomaták átmeneti otthonának szánt háromemeletes ház, amit eredetileg több forrás szerint is erősen bepoloskáztak, illetve bekameráztak, hogy a vendégek itt töltött idejének egyetlen másodperce se kerülhesse el a titkosszolgálatok figyelmét.
Magyar Építőművészet, 1983/1. / Arcanum Digitális Tudománytár
24huGaléria
Teljesen átalakul a budai Várnegyed egyik legértékesebb szocmodern épülete
Teljesen átalakul a budai Várnegyed egyik legértékesebb szocmodern épülete
1/4 Magyar Építőművészet, 1983/1. / Arcanum Digitális Tudománytár
Fotó megosztása:
2/4 Magyar Építőművészet, 1983/1. / Arcanum Digitális Tudománytár
Fotó megosztása:
❤ ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!