"Kugit már régóta ismerem, mint lelkes olvasómat, kommentelőt és még lelkesebb helytörténészt. Néhány hete volt szerencsém találkozni vele és a beszélgetésünk során ígérte meg az alábbi gyöngyszemet! - Jtom"
Köszöntöm a kedves Olvasókat! Kuglics Gábor (kugi) vagyok. lakóhelyem, a Vas megyei Püspökmolnári község múltját tárom fel és teszem közzé a blogomon. A régi újságcikkek lapozgatása közben azonban sok más érdekesség is megragad. Ilyen "kutatási melléktermék" az a néhány tucat karikatúra is, amelyeket ma mutatok be.
Ezek a pajzán rajzok a Vas Népe című megyei napilapban jelentek meg, méghozzá a ’60-as években. Érdekes, hogy az ’56-os megtorlásokat követően néhány évvel (az utolsó kivégzés 1961 augusztusában volt!) már megjelenhetett pl. egy meztelen női test – még ha csak rajzon is – egy napilap hasábjain. Nyilván ez is a kádári kiegyezési politika része volt: a korbács után a mézesmadzag... (A három "T" az egykori szocialista kultúrpolitikában: tiltott, tűrt, támogatott - Jtom).
A karikatúrák között akad néhány olyan, amelyet külföldi lapokból vettek át (hogy mennyire jogtisztán, arról nem tudok nyilatkozni), de a zömüket a korszak ismert rajzolói készítették: Endrődi István, Fülöp György, Toncz Tibor, Szegő Gizi, Mészáros András, Balázs-Piri Balázs. Róluk a magyar karikaturisták wikipédia oldalán található bővebb információ. Czobor Károlyról itt, a festőként ismert Zentai Pálról pedig itt olvashatunk. A Tóth Judit és a Komádi István nevű karikaturistákat nem sikerült beazonosítanom. Utóbbi lehet elírás is, mert Komádi Imre nevű rajzoló viszont létezett. Valószínűleg a Czobor Elek név is valójában Czobor Károlyt takarhatja… Rajtuk kívül még egy „hadnagy” szignóval alkotó művész kiléte maradt rejtve. 1967-ben két LF monogramú karikatúra pedig valószínűleg a fiatal Lakatos Ferenc alkotása.
A karikatúrák egy jó része mezőgazdasági munkákat (is) ábrázol, hiszen akkoriban az volt a meghatározó termelési ág (továbbá: a ’60-as évek elején zajlott az erőszakos téeszesítés egyik nagy hulláma!), nagyon sok rajz szólt viszont a társasági életről, a férfi-nő vagy férj-feleség kapcsolatról. Sok karikatúránál egyértelmű a pajzánság: ez mind a képi megjelenítésben, mind az alá írt szöveg kétértelműségében megragadható, némelyiknél azonban csak enyhe utalást találunk erre (mint pl. az utolsó előtti képnél). Lássuk őket – időrendi sorrendben!
1962
1963
Vegyük észre, hogy a hölgy amerikai zászlóba volt öltözve! Hogy ennek a karikatúrának volt-e valamilyen konkrét ügyhöz kötődő aktualitása, vagy pedig csak általában az "agyelszívásról" szólt, azt nem tudom. Készítője: Toncz Tibor.
1964