Utánajártunk, hol van az a szivárványlépcső, amivel rengetegen pózolnak a TikTokon.

A TikTokon és Instagramon egyre többször bukkan fel egy látványos szivárványszínű csigalépcső, amin előszeretettel szelfiznek a fiatalok. Utánajártunk, hol lehet ez a népszerű szelfipont, és közben Dürer, Renoir és a legmenőbb kortárs művészek alkotásai közé csöppentünk.

A szivárványlépcsőt megmászva bejártuk a gyönyörű villa összes látogatható szintjét, és felfedeztük a legizgalmasabb részeit. Mutatjuk mi vár rád!

Talán nem is gondolnád, de ez a modern szivárványlépcső az Andrássy út 112. eklektikus-neoreneszánsz épületében található. A villát legtöbben annak kapcsán ismerik, hogy 2003 és 2013 között itt működött a KOGART Ház. Azóta azonban a villa kívül-belül megújult, és ma a HAB - Hungarian Art and Business művészeti központnak ad otthont.

A HAB első első ránézésre egy galéria és bisztró ötvözetének tűnik, ennél azonban sokkal komplex, számos funkcióval: közösségi tér, rendezvényhelyszín és alkotóműhely is egyben. Van itt rezidenciaprogram, podcast szoba és egy tökéletesen felszerelt grafikai műhely is.

A HAB az MHB Bank művészeti alapítványaként funkcionál. Fő törekvése a művészet társadalmasítása. Azzal a céllal hozták létre, hogy egy mindenki számára elérhető és jól megközelíthető művészeti központ legyen a Városliget kapujában.

A HAB célja a kortárs művészet támogatása. Így elsősorban olyan magas minőségű kiállításoknak ad otthont, ahol neves hazai és külföldi kortárs alkotók munkáival is megismerkedhet a közönség.

Az épületben két kiállítótér van. Mi először a bejárat szintjén lévő termet néztük meg, ahol múzeumi körülményeket biztosítanak a képeknek. Itt kapnak helyet az épp aktuális kiállítás kiemelt darabjai. A színes csigalépcsőn jutottunk fel a tágasabb kiállítótérbe, ahol szintén elképesztő alkotásokat láthattunk.

A HAB most futó kiállítása korunk talán egyik legfontosabb kérdését járja körül: mit jelent teremteni, hogyan újuljunk meg egy kihívásokkal teli világban?

A tárlat különlegessége, hogy a kortárs alkotók munkáit a Régi Mesterek remekműveivel állítja párhuzamba. A kiállítás anyaga részben a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből, részben pedig a magyar kortárs galériák élvonalas alkotóitól és a David Zwirner galéria által képviselt nemzetközi sztárművészektől származik.

A régi mesterekkel dialógusban olyan neves kortárs művészek témába illő alkotásait csodálhattuk meg, mint Szűcs Attila vagy Philip-Lorca diCorcia.

A kiállító művészek néhol egészen nyilvánvalóan, máshol bújtatottan járták közül a létezés erejének kérdését. Nagy hatással voltak ránk Tranker Kata női teremtő energiákra utaló alkotásai, és Tihanyi Anna a női létezés törékenységéről szóló fotói is.

A szivárványon leereszkedtünk a legalsó szintre is ahol egy 100 négyzetméteres alkotószint várja az érdeklődőket. A közeljövőben indulnak el a HAB heti rendszerességű gyerekprogramjai, ezeken a délutáni foglalkozásokon többek közt agyaggal, festékkel, gyurmával és az alkotás örömével ismerkedhetnek a kicsik.

Napokban indul a grafikai műhely is, ami méretében és eszközösszetételében is páratlan az országban. A műhelyre lehet pályázni, ki lehet bérelni, és a teljesen laikus látogatók is kipróbálhatják bejelentkezés alapján.

Megnéztük a jól felszerelt podcast szobát, ami szintén bérelhető. Illetve ezen a szinten kapott helyet az ajándékbolt is.

Miután kinézelődtük magunkat, megkóstoltunk néhány nem csak szemet gyönyörködtető, hanem igazán finom süteményt és limonádét is a Csók bisztró kínálatából. Az ígéretek szerint hamarosan látványpékség is várja majd a vendégeket.

A finomságokat a villa gyönyörű erkélyének hangulatos búrája alatt fogyasztottuk el, ahol még a novemberi hidegben is melegünk lett.

A Teremtés. A létezés ereje kiállítást 2024. január 14-ig nézheted meg, illetve számos a kiállításhoz kapcsolódó program közül válogathatsz. Részletek a HAB honlapján.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!