A három év alatti gyerekek nyolcvan százaléka számára nincs hely a bölcsődékben, Sopronban például közelharc van a helyekért, a kormány viszont trükkökkel kozmetikázza a számokat - írja a Visszhang. A Népszava hétvégi melléklete példákat is bemutat: az egyik családban például megélhetési válságot okoz, ha a gyermek nem jut bölcsődei helyhez. Egy soproni édesanya arról számol be, hogy ha nem sikerül bejutniuk valahogy az állami intézménybe, akkor havi 50 ezer forint marad a fizetéséből, miután kifizeti a 70 ezer forintos magánbölcsődét.
Volt, aki arról számolt be, csörgött a telefonja, nem tudta felvenni, később visszatelefonált, akkor derült ki, hogy azért keresték, mert várólistáról bejutott a gyermeke a bölcsibe. Ám mivel nem érték el azonnal, fel is vettek valaki mást a helyére. Ennek az őrjítő versenynek az az oka, hogy mind több család költözik a városba az ausztriai, nyugat-magyarországi munkahely reményében.
Csakhogy az önkormányzat, a városi infrastruktúra nem tud lépést tartani a lakosságszám növekedésével: a helyiek szerint 120 ezren vannak már a városban, miközben a hivatalos adatok 60 ezerről szólnak. Sopronban 347 bölcsődei férőhely van, ám akadt, aki úgy tudta, 150-nél is többen vannak előtte a várólistán.
A Visszhang felhívja rá a figyelmet, hogy a soproni helyzet súlyos, ám nem egyedi, hiszen az ország 3200 települése közül mindössze 629-ben van egyáltalán bölcsődei férőhely. Ennek következménye pedig az:
az Eurostat adatai szerint 88 ezer ember a bölcsődei ellátás hiánya miatt nem dolgozik Magyarországon.
Kiemelt képünk illusztráció: Kovácsné Bárány Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériuma bölcsődei ügyek koordinációjáért felelős miniszteri biztosa gyerekekkel játszik a dunakeszi Kincsem Bölcsődében. Fotó: Illyés Tibor / MTI