Bizonyos esetekben a szervezet maga kezd el alkoholt termelni. Ez az úgynevezett ABS (auto-brewery syndrome), amely akár súlyos károkat is okozhat a májban. Egy friss tanulmányban a szerzők egy ABS-ben szenvedő férfi esetét mutatják be, akinél a bél felborult mikrobiómáját meglepő módszerrel, széklet-transzplantációval állították helyre - írja az IFLScience.
Az emésztőrendszert érintő fermentációs szindróma meglehetősen ritka, és etanol létrejöttével jár. A folyamat hátterében jellemzően a szénhidrátban gazdag étrend áll. Az ABS hatására az ittasságéhoz hasonló tünetek, így kábultság, hányinger és akár májkárosodás is jelentkezhet.
A most bemutatott esetben a 47 éves férfi nem fogyaszottt alkoholt, időnként mégis részegnek érezte magát. Az orvosok minden egyéb lehetőséget kizártak, és végül arra jutottak, hogy ABS okozza a tüneteit. A pácienst eleinte alacsony szénhidrát tartalmú diétával és gyógyszerekkel kezelték, ez azonban nem bizonyult hatékonynak.
Végezetül úgy döntöttek, hogy egyéb módszerrel, széklet-transzplantációval kell helyreállítani bélrendszere egyensúlyát.
Ennek lényege, hogy egészséges székletből származó baktériumokat visznek be a beteg szervezetébe.
A transzplantáció sikeresnek bizonyult, a férfi az elkövetkező 34 hónapban a tünetek visszatérése nélkül fogyaszthatott alkoholt és szénhidrátban gazdag étrendet.