Egy szegedi horgász kimentett a Tiszából egy valószínűleg öngyilkosságot tervező nőt. A férfi szerint a segélyhívóközpont diszpécsere felkészületlen volt.
A szegedi Belvárosi híd lábánál valószínűleg öngyilkossági szándékkal merült el a Tiszában egy 40-50 év közötti nő, akit egy helyi horgász, Fodor László mentett ki a vízből. A férfi a Blikknek azt mondta, a 112-es segélyhívó központ diszpécsere felkészületlen volt. A történtekre reagált a Zsaruellátó nevű Facebook-oldal is: közölték, az eljárásrend alapján a diszpécsereknek több olyan kérdést is fel kell tenniük, amik a bejelentők szerint esetleg indokolatlannak tűnhetnek.
Fodor László egyik kora délután a szegedi Belvárosi híd lábánál horgászott, amikor meglátta, hogy tőle mintegy tíz méterre egy 40-50 év közötti nő elkezd begyalogolni a folyóba. Aztán előre vetette magát, arccal a víznek, széttárta a kezeit, és hagyta, hogy elkapja a Tisza.
Szerencsére alacsony volt a víz, így nem volt akkora a sodrás, ennek ellenére ő is elmerült egyszer, mert megcsúszott a parti köveken.
„Bár a nő többször is elmerült, még sikerült megfognom a ruhájánál fogva, a part felé húztam, egészen a kövekig, ahol már négykézlábra tudott állni. Hörgött, fulladozott, öklendezett, rengeteg vizet nyelhetett. Nem éreztem rajta alkoholszagot, tudatánál volt, de nem mondta el, mi volt a szándéka ezzel az extrém fürdéssel” – mondta a Blikknek Fodor László.
Hosszú másodpercek teltek el, míg tényleges segítséget kapott, de az információáramlásra jellemző, hogy a 112 által kapcsolt mentők azt kérdezték tőle, lát-e verejtékcseppet a sérült nőn.
„Mondtam nekik, percekig volt a víz alatt, nem hiszem hogy izzadna. Bár a helyszínre érkező rendőrök és orvosok megköszönték, amit tettem, bennem ott maradt a tüske, hogy mi van, ha a 112 tétlenkedése, helyismerethiánya miatt késik a mentés, és emiatt a nő meghal? Úgy látszik, a rendszer még ma sem tökéletes” – mondta az életmentő horgász.
A történteket kapcsán a Zsaruellátón közzétett posztban arról írnak, hogy gyakran komoly erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy a segítség a megfelelő helyre és a megfelelő időben érkezzen, ugyanis a bejelentők az esetek nagy százalékában kevéssé együttműködőek a pontos cím vagy a megközelítőleg pontos cím megadását illetően.
„A tévedések elkerülése végett,
A Társadalom ilyen irányú oktatása nem az országosan alig 350, folyamatos munkarendben dolgozó 112-es hívásfogadó feladata. Nagyon érdekes, hogy a külföldi bejelentők tisztelettudóan, a kérdéseket alaposan megválaszolva tesznek bejelentéseket. Nagy valószínűséggel az ő oktatási rendszerükben jelen van, a »Hogyan kérjünk segítséget?« című tantárgy” – írta bejegyzésében a Zsaruellátó.