Minden idők legidősebb amerikai elnöke lesz január 20-tól Joe Biden, aki éppen ma töltötte be 78. életévét, írja az Evening Standard.
Nem lesz egyszerű dolga a Fehér Házban Donald Trumpot követő Bidennek: mihamarabb kezelnie kell az évszázad legsúlyosabb közegészségügyi válságát, az egekbe szökő munkanélküliséget és a faji megkülönböztetésre is megoldást kell találnia. Miközben ezekkel az egyenként is komoly problémákkal küzd, az egész nemzet számára bizonyítania kell, hogy az életkor csak egy adat, semmilyen kihatással nincs a teljesítményre, és kora ellenére tökéletesen alkalmas az elnöki székre.
Az elmúlt hónapok választási kampányában Donald Trump egyetlen lehetőséget sem hagyott ki, hogy hangsúlyozza: ellenfele már nincs olyan szellemi állapotban, ami szükséges az ország irányításához. Nemcsak kritikusai, hanem Biden több támogatója szerint is rossz üzenet volt a választók felé munkabírásáról és állóképességéről, hogy az elvártnál lazább kampányturnét szerveztek a demokrata jelöltnek, miközben Trump folyamatosan ostromolta a billegő államokat.
A Biden-stáb az indokoltnál kevesebb személyes kampánygyűlést a koronavírus-járvány terjedésével indokolta.
A megválasztott elnök retorikáját tanulmányozó kommunikációs professzor szerint ugyan Joe Biden kevésbé tűnt meggyőzőnek a kampány során, de mióta megnyerte a választást, sokkal markánsabb oldalát mutatja. Biden üzeneteinek hangvétele pedig a körülményeket figyelembe véve is inkább együttműködést sugall, mintsem vádaskodásról szól.
Biden korábban kijelentette, hogy átmeneti elnöknek tekinti magát, ettől függetlenül nem zárta ki a második ciklus lehetőségét sem, ha úgy alakul.
Ennek ellenére valószínűleg a szokásosnál nagyobb szerepe lesz a Fehér Házban az alelnöknek.
A Bidennél 20 évvel fiatalabb Kamala Harris lesz az első női alelnök, akit valószínűleg a fontos ügyekbe kivétel nélkül bevonnak majd.