A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes neve alatt benyújtott közoktatást érintő módosítások sok egyéb mellett jelentősen szigorítanák a tankötelezettség életkori kezdődátumát is.
A kormányzat hatéves korra hozná vissza az elmúlt évtizedben gyakorivá vált hétéves kori iskolakezdést.
A parlamenti vitán lévő, a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény módosítása elveti a korábbi engedményeket, és azt mondja ki:
a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik.
Az eddigi szabályozás szerint a hatodik életév betöltése után, de "legkésőbb az azt követő évben" váltak tankötelessé a gyerekek.
A szigorítás komoly problémát főleg a idei átmeneti évre vonatkozó külön szabály hiányával okozhat. Ha ugyanis a parlament még a héten megszavazza az új törvényt, a nyári születésű hatévesek hirtelen iskolakötelessé válnak, így az is előfordulhat, hogy az óvodai középső csoportból katapultálódnak majd az iskolapadba. A módosítás megnehezíti, sőt az első érintettek számára lehetetlenné is teszi a felmentést.
Az új törvény tartalmazza ugyan, hogy a szülő felmentést kérhet, és kérelmezheti az engedélyező szervnél, hogy a gyermek további egy nevelési évig az óvodában maradhasson. A kérelmet azonban "az iskolakezdés évének január 15-ig nyújthatják be a felmentést engedélyező szervhez". A szerv az Oktatási Hivatal lesz, a törvény elfogadása után az óvodák nem hozhatnak döntést iskolaérettségi ügyekben.
Ez azt jelenti, hogy a 2019-es érintettek szülei számára - akik nem adtak be időben kérelmet - nem lesz lehetőség az óvodai évek meghosszabbítására.
A 24.hu megkereste az Emmit, értelmezésük szerint a szigorítások elfogadása esetén mi lesz a hatodik életévüket nyáron betöltő gyerekekkel. Ha választ kapunk, frissítjük a cikket.