A rendszer nagyon bonyolult, 819 napos ciklusokra bomlik, de a Mars kulcsot adott a megfejtéshez.
Hatalmas rejtélyt sikerült megfejtenie a louisianai Tulane Egyetem két tudósának: rájöttek a maja naptár sokáig megfejtetlen titkára.
A maja naptárak legkülönlegesebb része kétségtelenül a 819 napos ciklus volt, ami évtizedek óta hatalmas kihívást jelentett a kutatóknak. „Bár a korábbi kutatások a bolygók közötti kapcsolatokat igyekeztek kimutatni a 819 napos számlálás során, a négy részből álló, színirányos séma túl rövid ahhoz, hogy jól illeszkedjen a látható bolygók szinódikus (29 nap 12 óra 44,05 perces) periódusaihoz” – fogalmaz a tanulmány.
A naptár hosszát 20 819 napos periódusra növelve olyan séma rajzolódik ki, amelyben az összes látható bolygó szinodikus periódusai megfelelnek a nagyobb, 819 napos naptár pontjainak, ami azt jelenti, hogy
A kutatók régóta úgy vélik, hogy ez a naptár a bolygók mozgásával függött össze, különösen a szinódikus időszakokkal, amikor egy bolygó a Földről nézve vizuálisan ugyanarra a helyre tér vissza az égbolton. A naptár számításai a legfontosabb bolygókra vonatkoznak, azonban mindegyik egészen másképp mozog, és több bolygónak egy 819 napos időszakba való illesztése nem tűnt észszerűnek.
Ugyanakkor értelmet kap, ha nem csak 819 napon, hanem 16 380 napon (nagyjából 45 éven keresztül) nézzük. Ez összesen 20 darab 819 napos idővonalat jelent.
Nagyon úgy tűnik, hogy a titok megoldása a Mars bolygóban rejlik. Egy 780 napos szinódikus periódus esetén 21 periódus pontosan megfelel 16 380-nak, vagyis 20 darab 819-es ciklusnak. A Vénusznak hét periódusra van szüksége ahhoz, hogy öt 819 napos ciklushoz illeszkedjen, a Szaturnusznak 13 periódusra van szüksége ahhoz, hogy hat 819 napos ciklushoz illeszkedjen, a Jupiternek pedig 39 periódusra, hogy elérje a 19 819-es ciklusszámot.
„Ahelyett, hogy egyetlen bolygóra korlátozták volna a fókuszt a maja csillagászok, akik megalkották a 819 napos számlálást, azt egy nagyobb naptárrendszerként képzelték el, amely felhasználható a látható bolygó összes szinódusi időszakának előrejelzésére is, valamint a Tzolk'in (a maja naptár alapciklusa) és a Naptárkör ciklusainak arányossági pontjaiként is használható” – mondta el a maja naptárak titkát megfejtő két tudós, John H. Linden és Victoria R. Bricker.